Covid-19 virüsünün santral işitme sistemi üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the short and long term effects of the Covid-19 virus on the central hearing system
  1. Tez No: 724193
  2. Yazar: AZİZE ARZU KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR MURAT YENER, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA YILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Covid-19 virüsü, başta solunum ve dolaşım sistemi olmak üzere santral sinir sistemini de etkileyen bir virüstür. Virüs, Anjiotensin ACE-2 reseptörüne bağlanarak hücre içine girmektedir. Temporal lobta ve beyinsapında yüksek miktarda ACE-2 bulunmaktadır. Çalışmamızda Covid-19'un santral sinir sistemine kısa ve uzun süreli etkilerini değerlendirmek için; 18-35 yaş arasında son 6 ayda Covid-19 geçiren 21 birey (Grup 1), son 6-12 ay içinde Covid-19 geçiren 21 birey (Grup 2) ve daha önce hiç Covid-19 geçirmemiş 21 birey (Grup 3) çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara ABR, P300, Frekans Patern Test ve Süre Patern Test uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre gruplar arası Frekans Patern Test ve Süre Patern Test ve P300 sonuçlarında anlamlı farklılık elde edilmemiştir (p>0,005). 31.1 rate V. dalga amplitüdü Grup 1'de Grup 2'ye göre anlamlı olarak daha yüksek; 31.1 ve 65.0 rate V. dalga latansları Grup 2'de Grup 1'e göre ve Grup 3'te Grup 1'e göre anlamlı olarak daha uzun elde edilmiştir (p0,005). Çalışmamızda Covid-19'un santral işitme sistemi üzerine kısa ve uzun vadeli etkilerini değerlendirmek için yapılan FPT, SPT, ABR ve P300 testlerinde kontrol grubu, kısa ve uzun süreli Covid-19 geçiren gruplar arası anlamlı fark çıkmaması Covid-19'un santral işitme sistemi üzerine kısa ve uzun vadede bir etki yapmadığını göstermektedir. ABR 33.1 rate V. dalga latanslarında meydana gelen kısalma, erken dönemde beyinsapında oluşan hasarı kompanse etmek için daha çok nöral aktivitenin meydana geldiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Covid-19 is a virus that affects the central nervous system, especially the respiratory and circulatory system. The virus enters the cell by binding to the Angiotensin ACE-2 receptor. High levels of ACE-2 are found in the temporal lobe and brainstem. In our study, to evaluate the short and long-term effects of Covid-19 on the central nervous system; 21 individuals between the ages of 18-35 who have had Covid-19 in the last 6 months (Group 1), 21 individuals (Group 2) who have had Covid-19 in the last 6-12 months, and 21 individuals (Group 3) who have never had Covid-19 before. has been included. ABR, P300, Frequency Pattern Test and Duration Pattern Test were applied to the participants. According to the results obtained, there was no significant difference between the groups in Frequency Pattern Test and Time Pattern Test and P300 results (p>0.005). 31.1 rate V. wave amplitude was significantly higher in Group 1 than in Group 2; The 31.1 and 65.0 rate V. wave latencies were obtained significantly longer in Group 2 than in Group 1 and in Group 3 compared to Group 1 (p0.005). In our study, in the FPT, SPT, ABR and P300 tests performed to evaluate the short and long-term effects of Covid-19 on the central hearing system, there was no significant difference between the control group and the groups that had short and long-term Covid-19 patients. It shows that it has no effect on the short and long term. The shortening of the ABR 33.1 rate V. wave latencies suggests that more neural activity occurs to compensate for the early brainstem damage.