Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin İdari Gözetim İçtihadı: Gereklilik incelemesinin yokluğuna dair eleştirel ve karşılaştırmalı bir inceleme
The Case Law of the European Court of Human Rights on administrative detention: A comparative and critical analysis of the lack of the necessity assessment
- Tez No: 724194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Vatandaş olmayanların göç yönetimine ilişkin saiklerle özgürlüklerinden yoksun bırakılması sonucunu doğuran idari gözetim uygulamaları, küresel çapta görünürlüğünü artırmaktadır. Sığınmacılar, düzensiz göçmenler, mülteciler ve vatansızlar gibi bireyler, ülke topraklarına usule aykırı surette girmelerinin önlenmesi amacıyla ya da çeşitli sebeplerle sınır dışı ve iade süreçlerinin özneleri olmaları halinde kendilerini ceza hukukundan mülhem bir hapsetme pratiğinin- idari gözetimin içinde bulmaktadırlar. Sahip olduğu önem nedeniyle hakların koruyucusu olarak da nitelenen özgürlük ve güvenlik hakkına yönelik bir tedbir olması nedeniyle idari gözetimin sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekmektedir. Fakat uygulamada bunun aksi gözlemlenmekte ve devletin egemenlik yetkilerine dokunan bir mesele olması nedeniyle uluslararası insan hakkı organlarının dahi idari gözetim tedbirlerinin hukuka uygunluğunu daha müsamahakâr ve daha esnek bir tavırla denetlediği görülmektedir. Bu tez, idari gözetime ilişkin bu müsamahakâr tavrın gereklilik testinin reddedilmesi suretiyle AİHM içtihadında da tecessüm ettiğini iddia etmektedir. Bu iddiayı doğrulamak için ilgili AİHM içtihadı etraflıca ele alınmakta ve diğer uluslararası yargısal ve yarı-yargısal insan hakkı organlarının yaklaşımlarına da yer verilerek karşılaştırmalı bir üslup benimsenmektedir. Bu karşılaştırmalı ve eleştirel analizi, AİHM'in göçmen ve sığınmacılardan özgürlüğünden daha kolay biçimde yoksun bırakılabilir bir insan kategorisi yaratmak suretiyle insan haklarının öznesine ilişkin tartışmaları yeniden gündeme getirdiğine ilişkin gözlem izlemektedir.
Özet (Çeviri)
Administrative detention practices, which result in the deprivation of liberty of non-citizens due to migration management motives increase their visibility on a global scale. Individuals such as asylum seekers, irregular migrants, refugees, and stateless people find themselves in a criminal law-inspired prison practice – namely administrative detention, with an aim to prevent their unauthorised entry into the country or when they become the subjects of deportation and extradition processes for a variety of reasons. Administrative detention should be strictly scrutinized since it is a measure directed against the right to liberty and security which is also described as the“guardian of rights”due to its significance. However, in practice, the opposite is observed and even the international human rights bodies take a more deferential and flexible stance while reviewing the lawfulness of administrative detention practices, most notably since administrative detention is an area that touches upon the sovereign powers of states. This thesis argues that this deferential stance towards administrative detention is also embodied in the case-law of the ECtHR through the rejection of necessity test within administrative detention context. In order to support this assertion, the relevant ECtHR case-law is discussed in detail and comparison with the approaches of other judicial and quasi-judicial human rights bodies with regard to administrative detention. This comparative and critical analysis is followed by the observation that ECtHR case-law revives the discussion around the subject of human rights through creating an easily detainable category of human beings from migrants and asylum-seekers.