Öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışları ile öğrenen okul arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining teachers' perceptions of the relationship between transformational leadership behaviors of school managers and learning school.
  1. Tez No: 724192
  2. Yazar: SEVAL BATIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR ÇOBAN, DOÇ. DR. FEYZA GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışları ile öğrenen okul arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Karaman ilinde görev yapmakta olan 2747 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada Karaman il merkezinde ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 331 öğretmen çalışma örneklemi olarak belirlenmiş ve veri toplama sürecinde 361 öğretmene ulaşılmıştır. Bu çalışmada araştırmaya katılan öğretmenlerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla kişisel bilgiler formu, Dönüşümcü Liderlik Davranışları Ölçeği (DLDÖ) ve Öğrenen Okul Ölçeği (ÖOÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda araştırma verilerinin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve branş açısından farklılaşma durumunu incelemek amacıyla iki alt grubu bulunan değişkenlerde bağımsız örneklem t-testi yapılmıştır. Ayrıca yaş, mesleki kıdem, öğretmenlerin görev yaptıkları okul türü ve mevcut okullarında çalıştıkları süre açısından farklılaşma olup olmadığını belirlemek için ikiden fazla alt grubu olan değişkenlerde tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) kullanılmıştır. Dönüşümcü liderlik davranışları ile öğrenen okul değişkeni arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson korelasyon analizi ve okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarının okulların öğrenen olma durumlarının anlamlı bir yordayıcısı olup olmadığını belirlemek için basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde, öğretmenlerin okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarına ve okullarının öğrenen okul olmasına yönelik algılarının yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışları ile okullarının öğrenen okul olma algıları arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanında dönüşümcü liderliğin öğrenen okul değişkeninin anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine teachers' perceptions of the relationship between the transformational leadership behaviors of school managers and the learning school. The research consists of 2747 teachers working in the province of Karaman in the 2020-2021 academic year. In the study, 331 teachers working in primary, secondary and high schools in the city center of Karaman were determined as the sample set and 361 teachers were reached during the data collection process. In this study, personal information form, Transformational Leadership Behaviors Scale (TLBS) and Learning School Scale (LSS) have been used to collect the demographic information of the teachers participating in the research. As a result of the data analysis, it has been determined that the research data has been indicated a normal distribution. In order to examine the variations concerning gender, marital status, education level and branches, an independent sample t-test has been applied on variances with two subgroups. In addition, one-way analysis of variance (One-way ANOVA) has been used for variables with more than two subgroups to determine whether there was a differentiation in terms of age, professional seniority, the type of the school the teachers worked in and the time they worked in their current school. Pearson correlation analysis has been used to examine the relationship between transformational leadership behaviors and the variable of the learning school. Simple linear regression analysis has been conducted to determine whether the transformational leadership behaviors of school managers are significant predictors of schools' status. When the findings have been examined, it has been seen that teachers' perceptions of school managers' transformational leadership behaviors and their school as being learning school were high. Nonetheless, according to the perceptions of teachers, it has been concluded that there is a positive and highly meaningful relationship between the transformational leadership behaviors of school managers and their school's as being a learning school. Finally, it has been determined that transformational leadership is a meaningful predictor of the learning school variance.