Güneş enerjisi santrali yer seçiminde uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri kullanımı; Giresun ili örneği
Use of remote sensing and geographic information systems in solar power plant location; example of Giresun province
- Tez No: 724200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminde güneş enerjisi kullanımı her geçen gün artmaktadır. Güneş dünyamız için bitmeyen bir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisinden elektrik üretebilmek amacı ile yapılan çalışmalar devam etmekte olup teknolojinin gelişmesine paralel olarak güneş enerjisinden yararlanma oranımız her geçen gün artmaktadır. Güneş enerjisinden en iyi faydalanabilmek için santral kurulacak alanların seçimi son derece önemlidir. Güneş enerji santrali kurulabilecek alanların seçiminde arazinin güneş alma potansiyeli, eğimi, enerji nakil hatlarına uzaklığı, yerleşim alanlarına uzaklığı, sulak alanlara uzaklığı, fay hatlarına uzaklığı, verimli tarım arazilerine uzaklığı gibi birçok değişkenin göz önünde bulundurulması ve en uygun kararın verilmesi gerekmektedir. Bu karar alma sürecinde uzaktan algılama verileri kullanılarak coğrafi bilgi sistemlerinden faydalanılması optimum fayda sağlayabilmek açısından önemlidir. Bu çalışmada Giresun İl sınırları içerisinde elektrik enerjisi üretimi amaçlı güneş enerji santrali yerinin belirlenmesi amacıyla uzaktan algılama verileri, açık kaynak kodlu coğrafi bilgi sistemleri yazılımı içerisinde analiz edilerek en uygun yatırım kararının verilebilmesi için öneriler ortaya konulmuştur. Uzaktan Algılama verileri olarak Alos Aw3d30 sayısal yükseklik modeli, analiz ve sorgulama programı olarak QGİS, güncel arazi durum ve kullanım haritası olarak Google Earth programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Giresun İli güney sınır bölgelerinde bulunan Şebinkarahisar, Çamoluk ve Alucra İlçelerinde toplamda 285.330 m² alan GES yapımına uygun olarak tespit edilmiş olup bu alanlara yaklaşık olarak 14.3 mW kapasiteli GES yatırımı yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The use of solar energy in the production of energy from renewable sources is increasing every day. The sun is an endless source of energy for our world. In parallel with the development of technology, our rate of use of solar energy is increasing every day. In order to make the best use of solar energy, the choice of areas to be installed in the power plant is extremely important. A solar energy plant that can be built in the selection of the potential of the land areas to the sun, slope, distance to power transmission lines, residential areas, and distance to wetlands in the distance, the distance to the fault, such as distance to many variables to consider and productive agricultural land should be given to the most appropriate decision. In this decision-making process, it is important to use geographic information systems using remote sensing data to provide optimal benefits. In this study, in order to determine the location of the solar power plant for electricity generation within the borders of Giresun province, remote sensing data were analysed in open-source software for geographic information systems and suggestions were made for the most appropriate investment decision. Alos Aw3d30 digital elevation model was used as remote sensing data, QGIS as analysis and query program, Google Earth program as current land status and usage map. As a result of the analysis, a total area of 285.330 m² in Şebinkarahisar, Çamoluk and Alucra districts located in the southern border regions of Giresun province has been determined in accordance with the construction of GES and approximately 14.3 mW capacity GES investment can be made in these areas.