Utilizing remote sensing and GIS solar power sources
Uzaktan algılama ve CBS güneş enerjisi kaynaklarından faydalanma
- Tez No: 897115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF GÜRCAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yüksek lisans tezi, Çağdaş Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS), Uzaktan Algılama ve Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) kullanarak Irak'ta güneş enerjisi santrali kurulumları için en uygun yerleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu hedefe ulaşmak için, iklimsel, ekonomik, jeomorfolojik, çevresel ve elektrik altyapısı gibi çeşitli yönlere odaklanarak kapsamlı veri toplama, modelleme ve analizler gerçekleştirilmiştir. Yenilenebilir enerji altyapısının kurulumu konusunda bilinçli karar vermeyi kolaylaştırmak amacıyla çok kriterli analiz yaklaşımı kullanılarak çeşitli veri setleri incelenmiş ve entegre edilmiştir. Güneş enerjisi tesisleri için yer seçimi sürecinin değerlendirme ve modelleme aşamalarına yardımcı olmak amacıyla ilgili veri setleri toplanmıştır. Meteorolojik bilgiler dahil olmak üzere iklimin güneş enerjisi potansiyelini değerlendirmek için veriler elde edilmiştir. Uzaktan algılama tekniklerinin GIS teknolojisi ile entegrasyonu, güneş enerjisi üretimini etkileyen ana faktörleri belirlemek için güçlü bir araç seti olarak ortaya çıkmıştır. Uydu görüntü analizi, güneş panellerinin verimliliğini ve performansını önemli ölçüde etkileyebilecek olan toz fırtınaları gibi çevresel dinamiklere dair içgörüler sağlamıştır. Toz fırtınalarının oluşumundaki desenler ve eğilimler belirlenerek, paydaşlar güneş enerjisi üretim potansiyeli yüksek olan alanları belirlerken ilgili riskleri de azaltabilir. Güneş ışınımı verilerinin modellenmesi, Irak genelinde güneş enerjisi kaynaklarının mekansal ve zamansal dağılımının daha ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını sağlamıştır. Analizden elde edilen içgörüler, güneş ışınımı yoğunluğu, coğrafi özellikler ve çevresel koşullar gibi faktörleri dikkate alarak güneş enerjisi santrali kurulumları için en uygun alanların belirlenmesini kolaylaştırmıştır. GIS ve uzaktan algılama teknolojilerinin entegrasyonu, mekansal olarak açık analizlerin yapılmasında ve yenilenebilir enerji altyapısının geliştirilmesinde bilinçli karar vermeyi kolaylaştırmada değerli olmuştur. İlk Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP-1), iklimsel, ekonomik, jeomorfolojik ve çevresel kriterlere odaklanarak belirlenen ölçütlerle uyumlu olarak 24 ilçenin ön seçimini yapmıştır. Mevcut çalışmalardan yararlanmak, seçim sürecinin verimliliğini artırmış ve daha fazla iyileştirme için zemin hazırlamıştır. İkinci Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP-2) analizinin tamamlanması, Irak'ta güneş enerjisi santrali kurulumları için en uygun alanları belirleme yolunda önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu kapsamlı analiz, elektrik altyapısı kriterlerini değerlendirerek, yer seçimi süreçlerini rafine etmeyi ve sürdürülebilir enerji geliştirme için stratejik karar almayı yönlendirmiştir. AHP-2 analizinden elde edilen içgörüler, paydaşların yer seçimi ve altyapı geliştirme konularında bilinçli kararlar almasını sağlayarak yenilenebilir enerji geliştirme girişimlerini etkili bir şekilde ilerletmiştir. Tez, Irak'ın güney bölgesinin, özellikle Basra'nın güneş enerjisi santrali kurulumları için önceliklendirilmesini önermektedir. Basra'nın stratejik konumu, bol güneş ışığı ve kapsamlı elektrik altyapısı, onu güneş enerjisi projeleri için ideal bir aday haline getirmektedir ve bölgenin potansiyeli ve mevcut altyapısıyla uyumludur. Basra'nın kaynaklarını yenilenebilir enerji üretimi için kullanmak, bölgenin enerji güvenliğini önemli ölçüde artırabilir, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltabilir, ekonomik büyümeyi teşvik edebilir ve sürdürülebilir kalkınmayı destekleyebilir. Özetle, yüksek lisans tezi, Irak'ta güneş enerjisi santrali kurulumları için yer seçiminde sistematik ve veri odaklı bir yaklaşım sunarak, bilinçli karar almayı desteklemekte ve ulusal enerji hedefleri ve çevresel amaçlarla uyumlu olarak yenilenebilir enerji geliştirme girişimlerini ilerletmektedir. Kapsamlı veri analizi, modelleme ve ileri teknolojilerin entegrasyonu sayesinde, paydaşlar yenilenebilir enerji yatırımlarını optimize edebilir, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik edebilir ve daha dayanıklı ve sürdürülebilir bir enerji geleceğine geçişi hızlandırabilirler.
Özet (Çeviri)
The master's thesis seeks to identify the optimal sites for solar power plant deployment in Iraq through the use of contemporary Geographic Information Systems (GIS), Remote Sensing, and the Analytical Hierarchy Process (AHP). Extensive data collection, modeling, and analysis were carried out with a focus on several aspects, such as climatological, economic, geomorphological, environmental, and electrical infrastructure challenges, in order to achieve this goal. A multi-criteria analysis approach was used to explore and integrate various datasets in order to facilitate informed decision-making about the installation of renewable energy infrastructure. Relevant datasets were gathered in order to assist the assessment and modeling phases of the site selection procedure for solar power facilities. To assess the climate's potential for solar energy, meteorological information, including. The integration of remote sensing techniques with GIS technology emerged as a formidable toolset for identifying key factors influencing solar energy production. Satellite imagery analysis provided insights into environmental dynamics, such as dust storms, which can significantly affect the efficiency and performance of solar panels. By discerning patterns and trends in dust storm occurrences, stakeholders could delineate areas with high potential for solar energy generation while mitigating associated risks. Modeling of solar irradiation data enabled a nuanced understanding of spatial and temporal distribution of solar energy resources across Iraq. Insights gained from the analysis facilitated the identification of optimal sites for solar power plant installation, considering factors such as solar irradiation intensity, geographical characteristics, and environmental conditions. The integration of GIS and remote sensing technologies proved invaluable in conducting spatially explicit analysis and facilitating informed decision-making in renewable energy infrastructure development. The first Analytic Hierarchy Process (AHP-1) focused on climatological, economical, geomorphological, and environmental criteria, resulting in the selection of 24 districts as pre-selected sites based on their alignment with established benchmarks. Leveraging existing studies enhanced the efficiency of the selection process and set the stage for further refinement. The completion of the Second Analytic Hierarchy Process (AHP-2) analysis marked a significant milestone in the quest to identify optimal sites for solar power plant deployment in Iraq. This comprehensive analysis focused on evaluating electrical infrastructure criteria, refining site selection processes and guiding strategic decision-making for sustainable energy development. Insights derived from the AHP-2 analysis empowered stakeholders to make informed decisions regarding site selection and infrastructure development, advancing renewable energy development initiatives effectively. The thesis concludes by recommending the prioritization of the southern region of Iraq, particularly Basra, for solar power plant deployment. Basra's strategic location, abundant sunlight, and extensive electrical infrastructure make it an ideal candidate for solar energy projects, aligning with the region's potential and existing infrastructure. Leveraging Basra's resources for renewable energy generation could significantly enhance the region's energy security, reduce dependence on fossil fuels, stimulate economic growth, and promote sustainable development. In essence, the master thesis presents a systematic and data-driven approach to site selection for solar power plant deployment in Iraq, contributing to informed decision-making and advancing renewable energy development initiatives in alignment with national energy goals and environmental objectives. Through comprehensive data analysis, modeling, and integration of advanced technologies, stakeholders are empowered to optimize renewable energy investments, foster sustainable development, and accelerate the transition towards a more resilient and sustainable energy future.