Güneş enerji santrali yer seçiminde cbs tabanlı çok kriterli karar destek sisteminin uygulanması (Eskişehir ili örneği)
Gis-based multi criteria evaluation for solar power plant site selection in Eskişehir, Turkey
- Tez No: 599413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA YİĞİT AVDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gün geçtikçe sanayisi gelişen, nüfusu artan ve buna bağlı olarak enerji tüketimi hızlanan Ülkemiz enerji ihtiyacını karşılayabilmek için farklı kaynaklardan enerji üretmeye yönelmiştir. Fosil kaynaklardan üretilen enerji ile dışa bağlılık artacağından yenilenebilir enerji kullanımı önemli hale gelmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi Türkiye'nin güneş potansiyeli açısından verimliliği göz önüne alındığında enerji üretmek için kullanılan önemli kaynak haline gelmiştir ve günümüzde yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş enerjisi oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Yenilenebilir enerji sistemlerinin kurulumunda yer seçimi oldukça önemlidir. Ayrıca yer seçiminde kullanılacak yönteme karar vermekte önemli bir konudur. Bu çalışmanın amacı Eskişehir'de güneş enerji santrali için uygun olan alanların Çok Kriterli Karar Verme metotlarından Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılarak CBS yardımıyla analizlenmesi ve bununla birlikte var olan enerji santrallerinin yer seçimlerinin doğruluğunun belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Our country, whose industry is developing day by day, whose population is increasing and energy consumption is accelerating, has started to produce energy from different sources in order to meet its energy needs. The use of renewable energy becomes more important as the energy produced from fossil sources will increase with external dependence. Solar energy is from renewable energy sources solar energy potential of Turkey has become an important energy source used to produce Considering the efficiency and today is used quite widely in terms of solar energy as a renewable energy source. Site selection is very important in the installation of renewable energy systems. It is also an important issue in deciding the method to be used in site selection. The aim of this study is to analyze the areas suitable for solar power plant in Eskişehir by using GIS Analytical Hierarchy Process which is one of the Multi Criteria Decision Making methods and to determine the accuracy of the location choices of the existing power plants.