Mobil devlet kavramının tanımı ve uygulama örneklerinin incelenmesi
Definition of mobile state concept and examination of application examples
- Tez No: 724220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bilgi, yeni teknolojik çağda elde edilen gelişmeler sonucunda artık toplumlar için en değerli sermaye haline gelmiştir. Günümüzde devletlerin uluslararası güç dengeleri arasındaki konumlarını bile bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmeler belirlemektedir. Bu teknolojilerin kamu yönetiminde kullanılması yani devletin elektronik duruma getirilmesi, kamu hizmetlerinin daha hızlı ve kaliteli bir hale gelmesine olanak sağlarken, harcanan maliyetler de önemli derecede azalmaktadır. Bunun yanı sıra teknolojik gelişmelere her gün yenilerinin eklendiği bir çağda e-devlet yaklaşımı da gelişmekte ve hizmet sunumlarında yeni sistemler oluşmaktadır. Devletin elektronik olması artık yeterli olmamakta, devlete her zaman ulaşabilmek gibi her yerde ulaşabilmek de önemli hale gelmektedir. Mobil cihaz kullanımının bilgisayar kullanımından daha kolay ve daha yaygın olması e-devletten mobil devlete geçişi sağladı. Teknolojinin hızla gelişmesi yakın gelecekte m-devletin de yetersiz olup yapay zekânın yardımıyla a-devlete geçileceği ön görülebilir. Bu çalışmada, elektronik devlet anlayışından mobil devlet anlayışına geçişi inceleyerek, birkaç m-devlet uygulamasının vatandaşlara nasıl hizmet gösterdiğini, bu uygulamaların avantajlarının, dezavantajlarının ne olduğunu, bu uygulamaları kullanarak nasıl verimliliğin elde edildiğini, en önemlisi de COVİD-19 pandemisi sürecinde m-devletin etkinliği irdelenmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde e-devlet kavramı, e-devletin işleyişi, dünyadaki e-devlet örnekleri hakkında kısa bilgiler verilmiş, ikinci bölümdeyse m-devlet kavramı, m-devletin e-devletten farkı ve e-Devlet kapısı, HES ve MHRS m-devlet uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İnformation has now become the most valuable capital for societies as a result of the developments in the new technological era. Today, even the positions of states between the international power balances are determined by the developments in information and communication technology. The use of these technologies in public administration, that is the electronic state of the state, enables the public services to become faster and of higher quality, while the cost spent are significantly reduced. In addition, in an age where new technological developments are added every day, the e-government approach is also developing and new systems are being formed in service delivery. It is no longer sufficient for the state to be electronic, it is becoming important to reach the state everywhere as well as always. The fact that the use of mobile devices is easier and more widespread than the use of computers has enabled the transition from e-government to mobile state. With the rapid development of technology, it can be foreseen that m-government will be insufficient in the near future, and it will be passed to c-government with the help of artificial intelligence. In this study, by examining the transition from electronic government understanding to mobile state understanding, how a few m-government applications serve citizens, what are the advantages and disadvantages of these applications, how efficiency is achieved by using these applications, most importantly, how m-state applications are used during the COVID-19 pandemic effectiveness has been studied. The study consists of two parts. In the first part, brief information about the concept of e-state, the functioning of e-government, e-government examples in the world is given, and in the second part, the concept of m-government, the difference between m-government and e-government and the e-government gate, HES and MHRS m-government applications information has been given.