Curing impacts of natural honey ingestion to various liver enzymes in rats
Sıçanlarda doğal bal yutmasının çeşitli karaciğer enzimlerine kürleyici etkileri
- Tez No: 724282
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Son zamanlarda yapılan çalışmalar, farelerde ve diğer deney hayvanlarında Doksorubisinin neden olduğu hepatositlerin etkilenmiş hücresel yapıları üzerinde doğal balın iyileştirici etkisini doğrulamıştır. Karaciğer enzimlerinin değerlendirilmesi, karaciğer hücrelerinden sızan enzim miktarı ölçülerek gerçekleştirilebilir. Çalışmada, içme suyuyla karıştırılmış doğal bal (4mL/L) içme suyunda kullanılmış ve normal tuzlu su ile karıştırılmış DOX 5 mg/kg vücut ağırlığı, 9 haftalık tedavi boyunca haftada bir haftada bir deri altından uygulanmıştır. Leishmanie boyası ile boyanmış kan yaymaları, bileşik mikroskop kullanılarak iki kişi tarafından kör olarak gerçekleştirilmiştir. Biyokimyasal değerlendirmeler, yükselmenin önemsiz olduğu ALP haricinde, DOX ile tedavi edilen sıçanlarda ALT, AST ve GGT enzimlerinin miktarında önemli bir yükselme (p≤0.05-0.01) ortaya çıkarmıştır. Yukarıdaki enzimlerin miktarları, G3'e kıyasla G4'te önemli düşüşler göstermiştir. Sonuçlar, Doksorubisin uygulamasının ardından yukarıdaki enzimlerin seviyelerini iyileştirmede doğal balın potansiyel etkisini doğrulamaktadır. Doğal balın düzenli olarak tüketilmesi vücuda genel sağlık üzerinde doğal bir tedavi sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Recent studies have confirmed the curing impact of the natural honey onto affected cellular structures of hepatocytes in mice and other experimental animals caused by Doxorubicin, assessment of the liver enzymes can be carried out by measuring the amount of enzymes leaked from liver cells in laboratory. The natural honey mixed with drinking water (4mL/L) was used in drinking water and the DOX 5 mg/kg body weight mixed in normal saline was administrated subcutaneously on weekly basis once a week, for 9 weeks treatment. Blood smears stained with Leishmanie stain was carried out blindly by two individuals using compound microscope. The biochemical assessments revealed significant elevation (p≤0.05-0.01) in the amount of enzymes ALT, AST and GGT in DOX treated rats, except for ALP where the elevation was insignificant. The amounts of the above enzymes showed significant decreases in the G4 in comparison with G3. The results confirms the potency impact of the natural honey in improving the levels of the above enzymes following administration of Doxorubicin. Regular ingestion of the natural honey could provide the body a natural cure on general health.