Onobrychis germanicopolitana HUB.-MOR. ET SIMON'un ın vitro çoğaltımı
In vitro propagation of onobrychis germanicopolitana HUB.-MOR. ET SIMON
- Tez No: 724281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Davis'in oluşturduğu Grid sistemine göre A4 karesi içinde bulunan Çankırı ili jipsli tepeleri üzerinde yayılış gösteren ve Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği kırmızı liste kategorisine göre yok olma tehlikesi altındaki bitkiler listesinde yer alan Onobrychis germanicopolitana HUB.-MOR. ET SIMON bitkisinin in vitro çoğaltımı amaçlanmıştır. Eksplant kaynağı olarak sürgün ucu ve boğum araları kullanılmıştır. İn vitro çoğaltım için 1) Murashige ve Skoog (MS) 2) Gamborg's B5 temel besin ortamlarına, sitokinin kaynağı olarak 1) 6-benzylaminopurin (BAP) (0 mg/L, 0,5 mg/L, 1 mg/L) ve 2) Kinetin (KIN) (0 mg/L, 0,5 mg/L, 1 mg/L)'in yanı sıra oksin kaynağı olarak 3) İndol-3-bütirik asit (IBA) (0 mg/L, 0,25 mg/L, 0,5 mg/L) ve 4) 2,4-Diklorofenoksi asetik asit (2,4-D) (0 mg/L, 0,25 mg/L, 0,5 mg/L) dozları 36 farklı bitki büyüme düzenleyici madde kombinasyonu halinde ilave edilmiştir. Besin ortamlarına karbon kaynağı olarak 30 g/L sakkaroz ve katılaştırıcı olarak gelrite (2,1 g/L) ilave edilmiştir. Çalışmada, başlangıç ya da ileri aşamalarda ortaya çıkan enfeksiyonların oluşumu nedeniyle iki kez tekrarlanmış ve bitkiye uygun sterilizasyon protokolü geliştirilmiştir. Sonuç olarak bitki rejenerasyonu sağlanamamış, ancak organogenik olmayan kallus elde edilmiştir. En iyi kallus gelişimi MS besin ortamına 1 mg/L BAP + 0,25 mg/L IBA, 0,5 mg/L BAP + 0,5 mg/L 2,4-D, 1 mg/L BAP + 0,5 mg/L 2,4-D, 0,5 mg/L KIN + 0,5 mg/L 2,4-D bitki büyüme düzenleyici madde kombinasyonlarını ilave edilmiş ortamda sağlanmıştır. Bu endemik türe ait herhangi bir in vitro çoğaltım çalışmasının yapılmamış olması, ileride yapılacak çalışmalara temel oluşturması bakımından özgün değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, in vitro propagation of Onobrychis germanicopolitana HUB.-MOR. ET SIMON was carried out, a species identified as an endangered plant according to the Red List of the International Union for Conservation of Nature. O. germanicopolitana is a local endemic plant that displays a natural growth on Çankırı gypsum hills located in the A4 square according to the Grid system created by Davis. Shoot tips and internodes were used as an explant source. For in vitro propagation purpose, to 1) Murashige and Skoog (MS) and 2) Gamborg's B5 basal media were added 1) 6-benzylaminopurine (BAP) (0 mg/L, 0.5 mg/L, 1 mg/L) and 2) Kinetin (KIN) (0 mg/L, 0.5 mg/L, 1 mg/L) as a source of cytokinin and, 3) Indole-3-butyric acid (IBA) (0 mg/L, 0.25 mg/L, 0.5 mg/L) and 4) 2,4-Dichlorophenoxy acetic acid (2,4-D) (0 mg/L, 0.25 mg/L, 0.5 mg/L) as well as an auxin source. A total of 36 different plant growth regulator combinations were obtained and added to the basal media. Gelrite gelling agent (2.1g/L) was added to the media and 30 g/L sucrose was also as a source of carbon. Due to the manifestation of infections occurring in the initial or advanced stages of the study, the experiment was repeated twice and a more appropriate sterilization protocol for the plant was developed. Plant regeneration could not be achieved, and as a result, non-organogenic calli were obtained. The best callus formation belonged to MS medium containing 1 mg/L BAP + 0.25 mg/L IBA, 0.5 mg/L BAP + 0.5 mg/L 2,4-D, 1 mg/L BAP + 0.5 mg/L 2,4-D, 0.5 mg/ L KIN + 0.5 mg/L 2,4-D plant growth regulator combinations. The fact that no in vitro propagation studies of this specific endemic species have been carried out has a unique value in terms of offering the groundwork for future studies.