Çift beslemeli asenkron jeneratörlü rüzgâr türbini PI kontrolcü yapısındaki değişikliklerin güç üzerindeki etkisi
Effect of changes in PI controller structure on power of wind turbine with double feed induction generator
  1. Tez No: 724286
  2. Yazar: MUHİTTİN ENES KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile elektrik ihtiyacı gün geçtikçe daha da çok artmaktadır. Artan bu talebe karşılık elektrik üretiminin sınırlı kaynaklarla karşılanması ve bu kaynakların belirli bir ömrü olması sebebi ile yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi her geçen gün daha da artmaktadır. Bu çalışmada rüzgâr enerjisinin üretiminde kullanılan Çift Beslemeli Asenkron Jeneratörlü Rüzgâr Türbini kontrol yapısı Matlab Simulink ile modellenmiştir. Matematiksel ve elektriksel formları çıkarılan çift beslemeli asenkron jeneratörü kontrol diyagramı üzerinde yapılan 3 farklı varyasyon oluşturulmuştur. Bu çalışmanın sonucunda PI kontrolcünün güç üzerindeki etkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the need for electricity is increasing day by day. In response to this increasing demand, the interest in renewable energy sources is increasing day by day, since electricity production is met with limited resources and these resources have a certain lifespan. In this study, the control structure of the Wind Turbine with Double Feed Induction Generator used in the production of wind energy is modeled with Matlab Simulink. Three different variations have been created on the double feed asynchronous generator control diagram, whose mathematical and electrical forms have been extracted. As a result of this study, the effect of PI controller on power has been revealed