Control and simulation of a quadcopter using a steady state visual evoked potential based brain computer interface
- Tez No: 724320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir dörtlü helikopter'i iki boyutlu uzayda kontrol etmek ve görselleştirmek için Durağan Hal Görsel Uyarılmış Potansiyel (DHGUP) tabanlı beyin-bilgisayar arayüzüne (BBA) dayalı bir sistem tasarlamaktır. Dörtlü helikopterler 6 serbestlik derecesine sahip mobil robotlardır ve uçuş operasyonları yapabilmektedirler. DHGUP verileri Tsinghua Üniversitesi BBA laboratuvarından elde edilmiştir. Bu veri seti, farklı frekanslarda (8-15.8 Hz, 0,2 Hz aralıklarla) titreşen 40 karaktere odaklanan 35 sağlıklı deneğin (18 erkek, 17 kadın, 17-34 yaş, ortalama yaş: 22) DHGUP tabanlı BBA deneylerinden elde edilen elektroensefalogram kayıtlarından oluşmaktadır. Drone'un iki boyutlu uzayda dört farklı yönde hareket edebilmesi için dört farklı sınıf, ve bu sınıflara dayalı dört farklı komut sistemi tasarlanmıştır. Bu araştırmada kullanılan sınıflandırma yöntemleri Naïve Bayes, k-en yakın komşu (k-NN) ve karar ağaçları olarak seçilmiştir. Her denek için, drone'un başlangıç ve son konumu arasındaki mesafe (konumsal sapma) ve sınıflama doğrulukları ölçülmüştür. Bu çalışma, deneklerin konumsal sapma ve doğruluk değerlerinin her zaman doğrudan ilişkili büyüklükler olmayabileceğini göstermektedir. Literatürdeki çoğu çalışma, yalnızca sınıflama doğruluğuna odaklanmakta, sınıflama sonucu oluşan konumsal sapmayı dikkate almamaktadır. Bu açıdan, mevcut çalışmanın literatürdeki bu açığı doldurması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design a system based on steady-state visual evoked potential (SSVEP) based brain-computer interface (BCI) to control and visualize a quadcopter in 2D space. Quadcopters are mobile robots with 6 degrees of freedom, and they are capable of flight operations. The SSVEP data were obtained from Tsinghua University BCI laboratory. The dataset accumulated SSVEP-BCI recordings of 35 different subjects (18 male subjects, 17 female subjects, ages varying between 17-34 years, mean age: 22 years) focusing on 40 characters which are flickering at different frequencies (8-15.8 Hz with a time frame of 0.2 Hz). Four different commands were designed by four different classes so that the drone could move in four different directions in 2D space. The classification methods used in this research are Naive Bayes, k-nearest neighbor (k-NN), and decision tree. CCA was applied as a feature extraction method. For each subject, the spatial deviation between the starting and final location and classification accuracy were measured. This study shows that spatial deviation and classification accuracy are not necessarily related to each other. Most of the studies in the literature focus on classification accuracy as the output of the classification and neglect the spatial deviation calculated. Therefore, it is aimed at filling this gap in the literature.