Kurum kültürünün oluşmasında insan kaynaklarının önemi: Şişli Belediyesi personelleri üzerine bir araştırma
The importance of human resources in the formation of corporate culture: a research on the personnel of Şişli Municipality
  1. Tez No: 724321
  2. Yazar: AYSER AZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bugün uygulanmakta olan insan kaynaklarının yönetim yaklaşımlarının meydana gelmesi uzun süreçlerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Küreselleşmeyle beraber örgütün rekabetteki pozisyonları da değişim göstermiştir.Daha stratejisel ve tüme varım şeklinde yaklaşıma sahip olan insan kaynaklarının yönetilmesi düşüncesi, personellerin yönetilmesi fikrinin yerini zamanla almaktadır. İnsan kaynakları yönetiminin yaklaşımına bakıldığında, örgütün sahibi olduğu insan kaynakların en fazla verimliliği elde edebilmeye yönelik bir yaklaşım olduğu göze çarpmaktadır. Bu anlayışın değişimiyle örgütlerden beklenmekte olan başarılar, yine de örgütte çalışmakta olan bireylere bağlı haldedir. Bu açıdan insan kaynaklarının yönetimi bölümünden sorumlu olan bireylerin yani insan kaynaklarının yöneticilerinin rolleri çok kritiktir. Bu çalışmada insan kaynaklarının kurum kültürünün oluşmasındaki etkileri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul ili Şişli belediyesindeki personeller üzerinde anket çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The emergence of the human resource management approach applied today is the result of a long process. One of the most decisive factors in reaching today's point is the phenomenon of globalization, which affects the whole 8ort . With globalization, the competitive conditions of organizations have changed. Human resources, a competitive tool, have become more important. A more strategic and holistic approach to human resources management has replaced the understanding of Personnel Management. The human resource management approach is an approach adopted by organizations to get the most out of their human resources. The expected success of this change of understanding also depends on the people in the relevant organisation. At this point, the human resources manager who is responsible 8ort he management of the human resources management department takes on a critical role. In this study, the effects of human resources on the formation of corporate culture were investigated. As part of the research, survey work was carried out on personnel in Sisli municipality of Istanbul province.