Tuzlu-sodik ve tuzsuz topraklarda biyokömür uygulamalarının bazı toprak özelliklerine ve arpa bitkisi gelişimine etkileri
The effects of biochar applications on some soil properties and barley plant growth in saline-sodic and non-saline soils
- Tez No: 724332
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Biyokömürün, çevre iyileştirici özelliği aynı zamanda bitki üretimine sağladığı toprak iyileştirici özelliği ile ekonomik ve farklı olarak kullanımları başka türlü olmayan organik ürün artıklarının değerlendirilmesi için oldukça önemlidir. Sera koşullarında tuzlu-sodik ve tuzsuz topraklarda arpa bitkisine biyokömürün farklı dozları (% 0,% 1.5, % 3) ile 2 çeşit biyokömür materyali (mısır koçanı ve tütün sapı) ve 36 adet saksı kullanılarak 3 tekrarlı tesadüf blokları deneme deseni ile çalışma yapılmıştır. Çalışma sonuçları dikkate alındığında, tuzlu-sodik ve tuzsuz topraklardaki her iki materyalin uygulamalarında pH, Çözülebilir katyon K+ Çözülebilir katyon Na+ ve SAR değeri biyokömür uygulamalarının her iki dozu için de kontrole göre artmış olmakla birlikte istatistiki anlamda bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The environmental improvement feature of biochar, as well as the soil healing feature it provides to plant production, is very important for the evaluation of organic product residues that cannot be used economically and differently. The study was carried out in a randomized block desing with 3 repetitions using different doses of biochar (% 0, % 1.5, % 3) and 2 types of biochar (corn cob and tobacco stem) and 36 flower pots on barley plants in salty-sodic and unsalted soils. When the trial results are taken into account, both salty-sodic and nan-saline soils pH, Soluble cation K+, Soluble cation Na+ and SAR values of biochar in the aplications of the material although it increased compared to the control for both doses of no significant difference was found (p>0.05).