Kahramanmaraş Türkoğlu ve Narlı ovası alüvyal toprakların tuzluluk ve alkalilik durumlarının belirlenmesi
Determination of salinity and alkalinity conditions of alluvial soils of Kahramanmaraş Türkoğlu and Narlı plain
- Tez No: 955904
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ili alüvyal topraklarında tuzluluk ve alkalilik sorunlarına odaklanarak tarımsal üretim üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular ile tuzluluk ve alkalilik seviyelerinin tarımsal üretim üzerindeki doğrudan etkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamında Kahramanmaraş ili Narlı ve Türkoğlu yörelerinden GPS ile koordinatları belirlenerek 0-20 cm derinlikten toplam 40 adet toprak örneği alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde, Na, K, Ca, Mg, pH, elektriki iletkenlik (EC), organik madde, kireç (CaCO3) ve tekstür analizleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre, toprakların büyük çoğunluğunun kumlu tın (SL) bünyeye sahip olduğu, toprak örneklerinin %57'si tuzsuz sınıfına girerken, toprakların hafif alkali bir reaksiyon gösterdiği ve organik madde içeriğinin ise ortalama olarak yüksek seviyelerde olduğu tespit edilmiştir. Kireç içerikleri geniş bir aralıkta değişim göstermiş olup, kireç miktarının %0,41-38,06 arasında değiştiği, ortalama kirecin %9,87 olduğu belirlenmiştir. Örneklerin çoğunluğu az kireçli ve orta kireçli sınıflarda yer alırken, bazı örneklerde yüksek kireç içerikleri de tespit edilmiştir. Toprakların pH' ları ile kireç (0.357*) ve Na (0.340*) arasındaki pozitif yönlü ilişkinin varlığı, ova topraklarının pH' larının hafif alkali düzeyine gelmesinde bu bileşenlerin etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca toprakların tuz düzeyleri ile K arasındaki (0.404*) pozitif ilişki tuzluluğa neden olan kaynakların potasyum kaynaklı olduğu şeklinde değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra, topraklarda SAR değerlerinin tamamının
Özet (Çeviri)
This study focuses on salinity and alkalinity problems in alluvial soils in Kahramanmaraş province and aims to investigate their effects on agricultural production. The findings demonstrate the direct impact of salinity and alkalinity levels on agricultural production. Within the scope of the study, a total of 40 soil samples were collected from the Narlı and Türkoğlu regions of Kahramanmaraş province, from depths of 0–20 cm, using GPS coordinates. The soil samples were analyzed for Na, K, Ca, Mg, pH, electrical conductivity (EC), organic matter, lime (CaCO₃), and texture. The analysis results revealed that the majority of the soils had a sandy loam (SL) texture. 57% of the soil samples were classified as non-saline, while the soils exhibited a slightly alkaline reaction and had a high average organic matter content. Lime contents varied widely, ranging from 0.41% to 38.06%, with an average of 9.87%. While most samples fell into the low-lime and medium-lime classes, some contained high lime contents. The positive correlation between soil pH and lime (0.357*) and Na (0.340*) suggested that these components played a role in elevating the soil pH to slightly alkaline levels. In addition, the positive correlation between soil salinity and K (0.404*) indicated that potassium-based sources may be contributing to salinity. Furthermore, SAR values being below 13 in all samples indicated a low risk of sodification, while 97.5% of the samples being classified as sodic according to ESP revealed that exchangeable sodium accumulation is a significant concern in the soils.