İş yargılamasında belirsiz alacak davası
Unquantified debt lawsuits in Labour Law
  1. Tez No: 724331
  2. Yazar: DENİZ TÜRKAN YÜKSEKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE TEKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile belirsiz alacak davası, bir dava türü olarak düzenlenmiştir. Çalışmamızda; belirsiz alacak davasının detaylı incelemesi yapılmıştır. Bununla birlikte, bu dava türüyle ilgisi olan eda davası, tespit davası, kısmi dava ve Medeni Usul Hukukuna hâkim olan bazı ilkeler de çalışmamızda yer almaktadır. İşçilik alacaklarının belirsiz alacak davasına konu edilebilmeleri yönünden doktrin tartışmaları, Yargıtay içtihatlarının gelişimi ve güncel durumu, uygulamada sıkça karşılaşılan işçilik alacakları, işçi alacaklarının ispat meseleleri ve hesaplama yöntemleri ile birlikte bu alacakların, belirsiz alacak davasına konu edilip edilemeyecekleri inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unquantified debt lawsuit was regulated by the Code of Civil Procedure no. 6100 as one of the type of lawsuits. In our study; unquantified debt lawsuits are examined in detail. Additionally, action for performance, lawsuit for declaratory judgement and partial claim lawsuits and some of the principles of civil procedure law which are linked to unquantified debt lawsuits are included in the study. In terms of the possibility of employee receivables being subject to unquantified debt lawsuits, the discussions in the doctrine and Court of Cassation's decisions' development and current status, employee receivables which are frequently encountered in practice, proof and calculation methods of employee receivables and whether they can be subject to unquantified debt lawsuits are examined.