Gemi adamlarında duygu düzenleme ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin psikolojik semptomlarla ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between emotional regulation and psychological resilience levels in seafarers and psychological symptoms
  1. Tez No: 724382
  2. Yazar: BÜŞRA ÇETÜKKAYA SEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAL ERZİNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, gemi adamlarında duygu düzenleme ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin psikolojik semptomlarla ilişkilerini incelenmek ve bu ilişkilerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Çalışma, 18-65 yaş arasında değişen 94 gemi adamı ve 94 gemi adamı olmayan kişilerden oluşmaktadır. Gemi adamı olan katılımcıların kabul kriterleri en az 1 hafta gemide olması gemi adamı olmayan katılımcıların kriterleri ise gemi adamı olmama durumudur. Çalışma 188 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, ilişkisel araştırma modeline uygun olarak incelenmiştir. Kullanılan veri toplama araçları; Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, SCL-90 Belirti Tarama Ölçeği, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formudur. Verilerin analizinde, SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bu araştırmanın bulguları, gemi adamlarının, psikolojik dayanıklılık düzeylerinin psikolojik semptomlar üzerinde anlamlı bir ilişkisi olduğunu belirlemiştir. Çalışmada, düşünceye odaklanma ve psikolojik semptom arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bilişsel duygu düzenleme bulguları, yaş, sigara kullanımı, alkol kullanımı, çocuk sahibi olma durumu, hangi aralıklarla sefere çıkıldığı gibi demografik değişkenlere göre farklılaştığı belirlenmiştir. Psikolojik dayanıklılık düzeyinde ise, çalışma durumu, hangi aralıklarla sefere çıkıldığı gibi demografik değişkenlere göre farklılaştığı belirlenmiştir. Son olarak, psikolojik semptom bulguları, yaş, medeni durum, alkol kullanımı gibi demografik değişkenlere göre farklılaştığı belirlenmiştir. Gemi adamı olan ve olmayan katılımcıların bulgularının benzer olduğu gözlenmiştir. Araştırma verileri ışığında, gemi adamı olma ya da olmama duygu düzenleme, psikolojik dayanıklılık ve psikolojik semptomlar düzeyinde bir farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar ilgili literatürle tartışılmış ve ileri çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between emotional regulation and psychological resilience levels in sailors and psychological symptoms and to determine whether these relationships differ according to demographic characteristics. The study consisted of 94 sailors and 94 non-seamen aged between 18-65 years. The acceptance criteria for the participants who are sailor are to be on the ship for at least 1 week, and the criteria for the participants who are not a sailor. The study was conducted with 188 participants. The study was examined in accordance with the relational research model. Data collection tools used; Cognitive Emotion Regulation Scale, SCL-90 Symptom Screening Scale, Adult Psychological Resilience Scale and sociodemographic information form prepared by the researcher. SPSS 25.0 data package program was used in the analysis of the data. The findings of this study determined that sailors' levels of resilience had a significant relationship on psychological symptoms. In the study, it was observed that there was a significant relationship between focus of thought and psychological symptom. It was determined that the Cognitive Emotion Regulation findings differed according to demographic variables such as age, smoking, using alcohol, having children, and the frequency of travel. It was determined that the findings of Resilience for Adults differed according to demographic variables such as working status and the frequency of travel. At the last, it was determined that the Psychological Symptom findings differed according to demographic variables such as age, marital status, and alcohol use. It was observed that the findings of the participants with and without sailors were similar. In the light of the research data, it was determined that there was no difference in the level of emotion regulation, psychological resilience and psychological symptoms with or without being a sailor. The results obtained were discussed with the relevant literature and suggestions for further studies were presented.