Keman eğitiminde kullanılan yardımcı materyallere ilişkin eğitimci görüşleri
Trainer opinions on auxiliary materials used in violin education
- Tez No: 724383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN FİDAN ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Keman eğitimi alan veya keman eğitiminin başlangıç aşamasında olan bireylerin uzun süren çalışmalarından sonra öğretmen kontrolü dışında da soyut kavramları kavrayacakları ve öğrendiklerini kalıcı olarak pekiştirecekleri yardımcı materyallere ihtiyaç duyacağı düşünülmektedir. Öğrencilerin yaşadıkları problemleri çözebilecek, bireyin de kendi kendine kullanabileceği yardımcı materyaller günümüzde farklı seçeneklerde bulunabilmektedir. Keman eğitimine katkı sağlaması ve hedeflenen davranışların kolayca öğrenilmesi açısından bu materyallerin bir araya getirilerek keman öğrencileri ve eğitimcileri ile buluşturulması araştırmanın çıkış noktası olmuştur. Bu araştırmada keman eğitiminde kullanılan yardımcı materyallere ilişkin eğitimci görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için Türkiye'de branşı keman olan ve keman eğitimi veren eğitimcilerin yardımcı materyal kullanımına ilişkin görüşleri alınmıştır. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada betimsel araştırma yöntemlerinden“Tarama (Survey)”modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki müzik eğitimcilerinden branşı keman olan eğitmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Türkiye'deki müzik eğitimcilerinden branşı keman olan 50 eğitmen oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında keman eğitimcilerine yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Keman eğitiminde kullanılan yardımcı materyallerin kullanım durumuna ilişkin veriler ise yüzde frekans analizleri yapılarak tablolar halinde verilmiştir. Yardımcı materyallerin özellikle erken yaşta keman eğitimi alan ve keman eğitimine yeni başlayan bireyler için daha faydalı olacağı ancak ileri süreçlerde materyal olmadan keman çalmasını olumsuz etkileyebileceğini düşünen keman eğitimcilerinin çoğunlukta olduğu sonucuna varılmıştır Öğrenci grubundan oluşan bir örneklem ile yardımcı materyallerin denenmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is thought that individuals who take violin education or who are at the beginning stage of violin education will need supplementary materials that they will grasp abstract concepts beyond the control of the teacher after long-term studies and will permanently reinforce what they have learned. Auxiliary materials that can solve the problems experienced by the students and that the individual can use on their own can be found in different options today. The starting point of the research was to bring these materials together with violin students and educators in order to contribute to violin education and to learn the targeted behaviors easily. In this study, it is aimed to determine the views of educators about the auxiliary materials used in violin education. In order to achieve this aim, the opinions of the educators, whose branch is violin and who give violin education in Turkey, on the use of auxiliary materials were taken. In this study, which is qualitative research, the“Survey”model, one of the descriptive research methods, was used. The universe of the research consists of music educators in Turkey whose branch is violin. The sample of the research consists of 50 music educators in Turkey, whose branch is violin. A semi-structured interview form was applied to violin educators in data collection. The data on the usage status of the auxiliary materials used in violin education are given in tables by making percentage frequency analysis. It has been concluded that the majority of violin educators think that auxiliary materials will be more beneficial for individuals who take violin education at an early age and who are new to violin education, but that they can negatively affect violin playing without materials in the future.