Kardiyak cerrahi sonrası görülen mediastinite bağlı mortalite için perioperatif risk faktörlerinin belirlenmesi
Perioperative risk factors for mediastinitis after cardiac surgery
  1. Tez No: 724390
  2. Yazar: HALUK ÇAĞLAR KARAKAYA
  3. Danışmanlar: UZMAN EVREN MÜGE TAŞDEMİR METE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Mediastinit kardiyak cerrahi sonrası nadir görülen ancak mortalitesi ve morbiditesi yüksek bir enfeksiyondur. Bu çalışmada kardiyak cerrahi sonrası mediastinit gelişen hastaların demografik özelliklerini, klinik durumlarını, yapılan tetkik ve tedavilerini inceleyerek mortaliteye etki eden faktörleri belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif ve gözlemsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya Ocak 2013-Aralık 2020 tarihleri arasında median sternotomi ile kardiyak cerrahi geçirmiş ve sonrasında mediastinit tanısı almış, 18 yaş ve üzeri 81 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, preoperatif, intraoperatif ve postoperatif klinik durumları, yapılan tetkikler ve tedaviler incelenerek mortalite durumu ile karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 25.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Mediastinitis is a rarely seen, yet highly morbid and mortal postoperative infection. This study aims to determine factors that affect mortality in postoperative mediastinitis patients by examining their respective demographic features, clinical status, clinical tests and treatments performed on them. Material and Method: The study was planned as a retrospective and observational study. The study includes 81 patients aged 18 years and over, who underwent cardiac surgery with median sternotomy between January 2013 and December 2020 and were subsequently diagnosed with mediastinitis. Demographic characteristics of the patients, preoperative, intraoperative and postoperative clinical conditions, examinations and treatments were examined and compared with the mortality status.