İnfraklavikular brakiyal pleksus bloğu başarısını değerlendirmede shear wave elastografi'sinin etkinliği
Effectiveness of shear wave elastography in evaluating the success of infraclavicular brachialplexus block
- Tez No: 724389
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AYGEN TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
maç: Periferik sinir bloğu ile bloke edilen sinirin innerve ettiği kasta elastik değişimi gösterebileceği için shear wave elastografi (SWE) kullanımının, blok başarısını değerlendirmede bir yöntem olabileceğini varsaydık. Bu çalışmada amacımız; üst ekstremitede infraklavikuler brakiyal pleksus sinir bloğunun başarısını değerlendirmede SWE'nin etkinliğini belirlemek ve blok başarısının erken değerlendirilmesinde SWE yöntemi ile soğuk duyusu, pinpirik, motor blok ve perfüzyon indeksi testlerinin üstünlüğünü karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza ultrason ve nörostimülator eşliğinde lateral sagittal infraklavikular brakiyal pleksus bloğu yapılan 45 hasta dahil edildi. Periferik sinir bloğu uygulamadan önce üst ekstremitede median, ulnar, radiyal, muskulakütanöz sinirlerin motor innervasyon sağladıkları belirli birer kastan SWE ile ölçüm alındı, blok uygulaması sonrasında 30 dk boyunca 5'er dk aralıklarla SWE ile ölçümler kaydedildi. Bu yöntemle kaslarda oluşan elastik değişimler ile soğuk duyusu, pinpirik, motor blok ve perfüzyon indeksi testleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Soğuk duyusu testi 5. ve 10dk.'da duyarlı bir test olarak yorumlanmadı. Perfüzyon indeksi 5.dk'da başarılı ya da başarısız blok uygulamasını öngöremedi ve 10., 15., 20., 25., 30. dakikalarda duyarlılığı sırasıyla 0,54; 0,71; 0,76; 0,76; 0,61 olarak bulundu. Duyarlılık SWE için 5., 10., 15., 20., 25., 30. dakikalarda sırasıyla 0,76; 0,88; 0,92; 0,97; 0,97; 0,97 olarak tespit edildi. Seçicilik soğuk duyusu testi, pinpirik testi ve SWE için tüm zaman aralıklarında 1,0 bulunurken, motor blok testinde ilk 25 dk boyuncaki beş ölçümde 1,0 iken 30.dk ölçümünde 0,33 ve perfüzyon indeksinde ise ilk 5.dk hariç diğer tüm zaman aralıklarında 1,0 bulundu. Sonuç: Sinir bloğu uygulamasının ilgili kaslarda elastik değerlerde değişime neden olduğu gözlendi. Bu çalışmada infraklavikular brakiyal pleksus blok başarısını değerlendirmede SWE'yi hem erken haberci olarak hem de tüm zaman aralıklarında diğer blok başarı değerlendirmesinde kullanılan yöntemlerden daha etkin bulduk. Sonuç olarak çalışmamızda SWE'nin periferik sinir blok başarısını objektif olarak değerlendirebileceği ve rejyonel anestezide kullanılabileceğini öngörmekteyiz. Bu konuda yapılacak daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: : We hypothesized that the use of shear wave elastography (SWE) could be a method to evaluate the success of the block, since it can show elastic change in the muscle innervated by the nerve blocked by peripheral nerve block. Our aim in this study; To determine the effectiveness of SWE in evaluating the success of infraclavicular brachial plexus nerve block in the upper extremity and to compare the superiority of the SWE method with cold sense, pinpyric, motor block and perfusion index tests in the early evaluation of block success. Materials and Methods: Forty-five patients who underwent ultrasound and neurostimulator-guided lateral sagittal infraclavicular brachial plexus block were included in our study. Before the application of the peripheral nerve block, measurements were taken with SWE from a specific muscle in the upper extremity to which the median, ulnar, radial, and musculocutaneous nerves provide motor innervation. Throughout 30 minutes after the block application Measurements were recorded with SWE at 5-minute intervals. With this method, elastic changes in the muscles were compared with cold sense, pinprick, motor block and perfusion index tests. Results: The cold sense test was not interpreted as a sensitive test at the 5th and 10th minutes. The perfusion index could not predict successful or unsuccessful block application at the 5th minute, and its sensitivity was 0.54 at the 10th, 15th, 20th, 25th, and 30th minutes, respectively; 0.71; 0.76; 0.76; It was found to be 0.61. Sensitivity was 0.76 for SWE at 5th, 10th, 15th, 20th, 25th, and 30th minutes, respectively; 0.88; 0.92; 0.97; 0.97; It was detected as 0.97. While the selectivity was 1.0 in all time intervals for cold sense test, pinprick test and SWE. Motor block test was found 1.0 in five measurements during the first 25 minutes . But it was found 0.33 in 30th minute. In the selectivity perfusion index, it was found to be 1.0 in all time intervals except the first 5 minutes. Conclusion: It was observed that the application of nerve block caused a change in elastic values in the related muscles. In this study, SWE was found to be more effective than other methods used in the evaluation of infraclavicular brachial plexus block success, both as the earliest messenger and at all time intervals. In conclusion, it was envisaged in our study that SWE can objectively evaluate the success of peripheral nerve block and can be used in regional anesthesia. Further studies are needed on this subject.