Halloysite nanotubes reinforced polybutylene terephthalate based nanocomposites: mechanical, thermal, structural and morphological characterizations
Halloysit nanotüp takviyeli poibütilen tereftalat bazlı nanokompozitlerin mekanik, termal, yapısal ve morfolojik karakterizasyonları
  1. Tez No: 724398
  2. Yazar: MUSTAFA ŞENYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SİNAN DİKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Polibütilen tereftalat (PBT) nanokompozitler, birlikte dönen çift vidalı ekstrüder kullanılarak iki çeşit Türk halloysit nanotüp (HN) ile eritilerek harmanlanmıştır. Doğal olarak oluşan HN numuneleri, ağırlıkça %1, %3, %5 ve %10 HN bileşimlerinde PBT bazlı kompozitler üretmek için kullanılmıştır. PBT boncuk formunda, Advanit ticari adıyla Adana'da bulunan Sasa Polyester A.Ş.'den temin edilmiştir. Saf ve silan modifikasyonlu HN ise, ESH HNT ve ESH HNT S ticari adlarıyla İstanbul'da bulunan Eczacıbaşı Esan firmasından tedarik edilmiştir. Test numuneleri enjeksiyon kalıplama prosesi ile hazırlanmıştır. Üretilen nanokompozitlerin mekanik, termo-mekanik, termal kararlılık, eriyik akışı, yapısal ve morfolojik özellikleri sırasıyla çekme, darbe ve shore sertlik testleri, dinamik mekanik analiz (DMA), termo-gravimetrik analiz (TGA), erime akış hızı ve özkütle ölçümleri ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) yöntemleri kullanılarak tayin edilmiştir. Polimer matris ve takviye malzemesi arasındaki ara yüzey yapışmasını araştırmak için saf ve silan kaplı HN içeren kompozit numunelerin sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polybutylene terephthalate (PBT) nanocomposites were melt-blended with two types of Turkish halloysite nanotubes (HN) using a co-rotating twin-screw extruder. Naturally occurring HN samples were used to produce PBT-based composites at the HN compositions of 1%, 3%, 5%, and 10% by weight. PBT was purchased as bead form under the trade name of Advanite from Sasa polyester A.Ş., Adana, Turkey. Neat and silane-modified grade of HN was supplied by Eczacıbaşı Esan, İstanbul, Turkey with the trade names of ESH HNT and ESH HNT S, respectively. Test samples were prepared by an injection molding process. Mechanical, thermo-mechanical, thermal stability, melt-flow, structural and morphological properties of the produced nanocomposites were reported using tensile, impact and shore hardness tests, dynamic mechanical analysis (DMA), thermo-gravimetric analysis (TGA), melt flow rate and density measurements and scanning electron microscopy (SEM) methods, respectively. Results of neat and silane coated HN containing composite samples were compared in order to investigate the interfacial adhesion between polymer matrix and reinforcement material.