Normal ve geç ekimlerde hasada yardımcı farklı kimyasal uygulamalarının pamuk (Gossypium hirsutum L.) bitkisinde verim ve verim unsurlarına etkisi
The effect of harvest aiding different chemicals on yield and yield components of cotton (Gossypium hirsutum L.) normal and late sowing date
- Tez No: 724397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BEYYAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, normal ekim (5 Mayıs) ve geç ekimde (5 Haziran) pamukta (Gossypium hirsutum L.) farklı defoliantların verim ve lif teknolojik özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Şanlıurfa ili Eyyübiye ilçesine bağlı Sultantepe köyünde 2020 yılı yetiştirme sezonunda tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme de bitki materyali olarak Fiona çeşidi kullanılmıştır. Defoliant uygulamalarından Finish Pro 765 (720 g/l Ethephon + 45 gr/l Cyclanilide), Genesiss (200 g/l (Carfentrazone-ethyl + 30 g/l Diuron), Ethephon (720 g/l), Son Final (480 g/l Ethephon+60 gr/L Cyclanilide) adlı kimyasallar normal ve geç ekimde kozaların %60'nın açtığı dönemde uygulanmıştır. Çalışmada, uygulama öncesi ve uygulama 7, 14 ve 21 gün sonrası bitki boyu (cm), yaprak sayısı (adet/bitki), koza sayısı (adet/bitki), açmış koza sayısı (adet/bitki), kütlü pamuk verimi (kg/da), koza kütlü pamuk ağırlığı (g), çırçır randımanı (%), 100 tohum ağırlığı (g), lif üniformitesi (%), lif inceliği (micronaire) ve lif uzunluğu (mm) değerleri incelenmiştir. Normal ekimin (471.69 kg/da) geç ekime (457.02 kg/da) göre daha fazla kütlü pamuk verimi (kg/da) alındığı belirlenmiştir. Defoliant uygulamalarından Finish Pro 765 (720 g/l Ethephon + 45 gr/l Cyclanilide) uygulaması kütlü pamuk verimini arttırdığı, koza açtırma ve yaprak dökücü özelliklerinin iyi performans gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different defoliants on yield and fiber technological properties in cotton (Gossypium hirsutum L.) in normal sowing (May 5) and late sowing (June 5). The study was carried out in the Sultantepe village of Eyyübiye district of Şanlıurfa province in the 2020 growing season according to the randomized blocks of divided plots experimental design with 3 replications. From defoliant applications, Finish Pro 765 (720 g/l Ethephon + 45 g/l Cyclanilide), Genesiss (200 g/l (Carfentrazone-ethyl + 30 g/l Diuron), Ethephon (720 g/l), Son Final (480 g) /l Ethephon+60 gr/l Cyclanilide) were applied in normal and late sowing when 60% of the bolls were opened. ın the study, plant height (cm), number of leaves before each application, number of leaves 7, 14 and 21 days after application (number/plant), number of bolls before application (number/plant), number of bolls bloomed before application (number/plant), 7, 14 and 21 days after application, number of bolls (pieces/plant), seed cotton yield (kg/da), boll seed cotton weight (g), ginning outturn (%), 100 seed weight (g), fiber uniformity (%), fiber fineness (micronaire) and fiber length (mm) values were investigated. It was determined that normal sowing (471.69 kg/da) had higher seed cotton yield (kg/da) than late sowing (457.02 kg/da). It has been determined that Finish Pro 765 (720 g/l Ethephon + 45 g/l Cyclanilide) application, one of the defoliant applications, increases the seed cotton yield, and its boll opening and defoliating properties perform well.