Fakoemülsifikasyon tekniği ile yapılan katarakt cerrahisinde lens kapsül bütünlüğünün bozulmasına etki eden faktörlerin araştırılması
Assessment and analysis of factors affecting the lens capsule integrity in phacoemulsification cataract surgery
- Tez No: 724457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASRİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, fakoemülsifikasyon ile katarakt cerrahisi sırasında lens kapsül bütünlüğünün bozulmasına etki eden faktörleri ve bu faktörlerin nicel değerlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ağustos 2006- Ağustos 2011 yılları arasında fakoemülsifikasyon ile katarakt cerrahisi geçirmiş ve lens kapsülü ile ilişkili komplikasyon gelişmiş olan vakalar tarandı. Ağustos 2011 yılından geriye doğru ardışık vakalar ise kontrol grubu olarak belirlendi. Sonuçta komplike olmayan 403 göz, komplike olan ise 83 göz analiz edildi ve çoklu adımsal regresyon analizleri kullanılarak risk faktörleri belirlendi. Kapsül komplikasyonu ile belirgin ilişkili faktörler yaş, erkek cinsiyet, pupil boyutu ≤3mm, matür-brunesan katarakt, ön kamara derinliği
Özet (Çeviri)
This study aims to determine and quantify the risk factors for disruption of lens capsule integrity during phacoemulsification cataract surgery. The medical records of the patients who had undergone phacoemulsification cataract surgery and had a complication associated with lens capsule between August 2006 and August 2011 were reviewed. Consecutive cases from August 2011 were also reviewed in reverse chronological order as a control group. As a result, 403 uncomplicated, 83 complicated eyes were analysed and risk factors were identified by using multiple stepwise logistic regresssion analysis. Age, male gender, pupil size ≤3mm, mature-brunescent cataract, anterior chamber depth