İlköğretim çocuklarına verilen beslenme eğitiminin beslenme davranışı ile okul yemek atık miktarı üzerine etkisinin saptanması
Determination of the effect of nutrition education given to primary school children on nutritional behavior and the amount of school food waste
- Tez No: 724468
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KIZILTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, ilköğretim okulu öğrencilerine beslenme eğitim modeli geliştirmek ve çocukların beslenme bilgi ve davranışları üzerine etkisini, okulda öğle yemeği tüketim durumlarını, oluşan tabak atıkları ile karşılaştırarak beslenme durumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma verileri Gaziantep İli, Şehitkamil İlçesi'ndeki bir ilköğretim okulunda, Aralık 2018- Nisan 2019 tarihleri arasında, 2. ve 3. sınıfına devam eden 122 çocuktan elde edilmiştir. Araştırmaya katılan çocukların yaş ortalaması 8.3±0.65 yıl olarak belirlenmiştir. Çocuklara anket formu uygulanmış; ardından her bir şubedeki öğrencilere farklı günlerde ve/veya saatlerde powerpoint sunum destekli beslenme eğitimi ve uygulaması verilmiştir. Beslenme eğitim öncesi ve sonrasında çocukların antropometrik ölçümleri alınmıştır. Eğitim verilmeden önce ve sonrasında çocuklara“Beslenme Bilgi Düzeyi Testi - BBDT”doldurtulmuştur. Eğitim öncesi ve sonrasında çocukların okulda sunulan öğle yemeği besin tüketimleri, beş gün boyunca tabak atıkları tartılarak kaydedilmiştir. Çocukların beslenme eğitimi öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında her iki cinsiyette de vücut ağırlığının arttığı (p0.05). Çocukların eğitim öncesinde beslenme bilgi puan ortalaması toplamda 67.2±4.3 iken; eğitim sonrasında 71.9±3.9 olarak belirlenmiştir. Eğitim öncesine göre eğitim sonrasında her iki cinsiyette de beslenme bilgi puanın arttığı, erkeklerde bu artışın istatistiksel açıdan önemli olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to developing a nutrition education model for primary school students and its effect on children's nutritional knowledge and behavior, comparing the lunch consumption situations at school with the plate wastes. The study data were obtained from 122 children attending the 2nd and 3rd grades in a primary school in Gaziantep Province, Sehitkamil District, between December 2018 and April 2019. The mean age of the children participating in the study was determined as 8.3±0.65 years. A questionnaire formula was applied to the children; afterwards, powerpoint presentation supported nutrition education and application were given to the students in each branch on different days and/or times. Anthropometric measurements of the children were taken before and after the nutrition education. Before and after the education was given, the children were asked to fill out the“Nutrition Knowledge Level Test - BBDT”. The lunch food consumption of the children before and after the education was recorded by weighing the waste plates for five days. When the children were compared before and after nutrition education, body weight increased in both genders (p0.05). While the average of children's nutrition knowledge score before education was 67.2±4.3 in total; after the training, it was determined as 71.9±3.9. It was determined that the nutritional knowledge score increased in both genders after the education compared to the pre-education, and this increase was statistically significant in boys (p0.05).