Beş-altı yaş okulöncesi dönemi çocukları için geliştirilecek, besin gruplarına yönelik beslenme eğitim programlarının, çocuklarının beslenme bilgisi ve davranışlarına etkisi
The effect of education programme on food groups for five-six years old preschool children to nutrition knowledge and behaviours
- Tez No: 147517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, beş-altı yaş grubu çocuklarına besin grupları konusunda verilen beslenme eğitiminin, çocukların beslenme bilgisi ve davranışlarına olan etkisini belirlemek amacıyla, Çanakkale ili Bayramiç ilçesi İlköğretim Okulları Anasmıflarmda yürütülmüştür. ilk olarak, uygulama için 25 kişilik deney ve 25 kişilik kontrol grubu rast gele örneklem yoluyla oluşturulmuş, deneklerin besin gruplarından beslenme bilgi düzeyleri ile yemek yeme davranışları hakkındaki bilgiler,“Besin Grupları Bilgisi Edinme Formu”ve aileye yönelik“Besin Gruplarından Beslenme ve Yemek Yeme Davranışları Bilgi Edinme Formu”kullanılarak tespit edilmiştir. İkinci aşamada çocukların besin gruplarına ilişkin bilgi düzeylerinin yükseltilmesi ve yemek yeme alışkanlıklarında olumlu değişiklikler meydana getirilmesi amacıyla, deneklere uygulanacak besleneme eğitim programı tespit edilmiş ve belirlenen program dört hafta boyunca deney grubunu oluşturan 25 çocuğa okulda uygulanırken, kontrol grubunu oluşturan 25 çocuğun eğitimi konuya ilişkin öğretmenlerinin eş zamanlı olarak verdikleri bilgilerle sınırlı kalmıştır. Son aşamada, her iki grubun eğitim sonrası besin gruplarına ilişkin bilgi düzeyleri ile yemek yeme davranışları bilgileri yine“Besin Grupları Bilgisi Edinme Formu”ve“Besin Gruplarından Beslenme ve Yemek Yeme Davranışları Bilgi Edinme Formu”ile tespit edilmiş, eğitimden yaralanma durumları istatistiksel olarak SPSS 10.0 paket programında yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları; verilen eğitimle deney grubu çocuklarının kontrol grubu çocuklarına oranla, besin gruplarına ilişkin bilgi düzeyleri ve yemek yeme davranışlarında olumlu yönde gelişmeler olduğunu ortaya koymaktadır. Okul öncesi eğitim kurumlarında besin gruplarının eğitimine yönelik konulara yer verilmesinin, bu yaş grubu çocuklarının besin gruplarına ilişkin bilgi düzeylerini yükseltebileceği, besin gruplarından dengeli ve yeterli beslenme alışkanlıklarım olumlu yönde değiştirebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at Primary Schools in Bayramiç Çanakkale in order to determine the effect of parental guided nourishment education given to children 5-6 age group, on children's nourishment knowledge and behaviour. First of all experimental and control groups were randomly set, each consisting of 25 children.“Nourishment Knowledge Determination Form”and a“Parental Information Form”were administered in order to define the participants* knowledge of nourishment At the second stage, the nourishment education program to be applied on the participants was determined in order that the children's nourishment knowledge level is upgraded and positive changes are made in their eating behaviour. This program was applied on all participants of the experimental group for four weeks at school. On the other hand, control group received concurrent knowledge given by their teachers related with the topic. At the last stage, information related to nourishment knowledge levels and nourishment behaviours of both groups after the education were again obtained by means of“Nourishment Knowledge Determination Form”and a“Parental Information Form”, and the positive effects of the education were statistically evaluated by SPSS 10.0 (Statistical Package Program for Social Sciences). Research results show mat; with the education given there was a significant rise at the nourishment knowledge levels and behaviours of experimental group of participants when compared to the control group of participants. Thus, it was understood that including a nourishment education at the pre-school institutes, mat increase the level of nourishment knowledge of children, and may affect meir eating behaviours in a positive way. u