Yetişkin bireylerde küsme davranışının kendilerinde algıladıkları empati düzeyi ve benlik saygısı ile ı̇lişkisinin ı̇ncelenmesi
Investigation of the relationship of adult individuals with the level of empathy and their self-esteem
  1. Tez No: 724487
  2. Yazar: EMRE PEKÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS ÖZERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yetişkin bireylerde küsme davranışının kendilerinde algıladıkları empati düzeyi ve benlik saygısı ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi Türkiye'nin çeşitli illerinde ikamet eden 18 yaş ve üzeri 343 yetişkin bireyden oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği-Kısa Formu, Empatik Eğilim Ölçeği-(EEÖ) ve araştırmacı tarafından araştırmanın amacına yönelik olarak oluşturan küsme anketi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the level of empathy and self-esteem in adult individuals. The study is conducted with 343 adults (aged 18 and over) residing in various provinces of Turkey. As data collection tools, Informed Voluntary ConsentForm, Self-Esteem Evaluation Scale-Short Form, Empathic Tendency Scale (EES), and a questionnaire on resentment were used by the researcher.