Elazığ depremi yaşayan genç bireylerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonu sağlıklı beslenme düzeyinin incelenmesi
Investigation of the level of healthy nutrition the motivation ofparticipation in physical activity of youth in Elazığ earthquake
- Tez No: 724493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, İlk ve Acil Yardım, Nutrition and Dietetics, Sports, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Deprem olgusu, insanlarda kritik stres yaratan bir durumdur. Depremin şiddetinin yanı sıra kişinin yaşı, depreme hazırlıklı olma durumu, bir yakınını daha önce benzer bir nedenle kaybetmiş olması gibi faktörler kişinin stres düzeyini belirleyen önemli faktörlerdir. Depremler genellikle insani sonuçları olan olaylar olarak düşünülse de birçok sosyolojik ve psikolojik soruna da neden olmaktadır. Çünkü deprem yaşayan toplumlarda hem sosyo-kültürel hem de dini değerlerde, doğada ve yaşamda farklılıklar olduğu gözlemlenmektedir. 24.01.2020 yerel saatle 20:55'te merkez üssü Elazığ-Sivrice olan ve Mw 6.8 büyüklüğünde çok şiddetli sığ bir deprem meydana gelmiştir. Bu deprem sonrasında binlerce insan çadırda ve konteynerlerde barınmak zorunda kalmıştır. Bu dönemde özellikle genç depremzedeler fiziksel aktivitelerden yoksun Elazığ merkezinde yaşayan fiziksel aktivitelere katılan genç bireylerin deprem sonrası sosyal hayata adaptasyonunda Fiziksel aktivitelerin etkisi belirlemek ve fiziksel aktivitenin sağlıklı beslenme üzerindeki etkisi belirmek amacıyla 05 Haziran 2021 tarihinde fiziksel aktiviteye katılım motivasyonu ve sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum Ölçek google/form üzerinden katılımcılara ulaştırılmıştır. Katılımcılara sosyal medya, spor merkezlerinde tanıtımı yapılarak ölçeğe katılımları sağlanmıştır. Katılımcılardan 546 adet ölçek değerlendirmeye alınmıştır. Google/formdan alınan verilerin kodlanarak elde edilen veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak; Katılımcıların çevresel nedenlerle fiziksel aktiviteye katılım motivasyonu ortalama düzeyinde olduğu, fiziksel aktiviteye katılım motivasyonunda en yüksek bireysel nedenlerle, en düşük ise çevresel nedenlerden dolayı olduğu bulunmuştur. Cinsiyetin fiziksel aktivitelere katılım motivasyonlarını etkilemezken, Eğitim düzeyi. Spor yapma ve spor yapma süresi ektili olarak bulunmuştur. Sağlık beslenmeye ilişkin tutum, bilgi ve tutum düzeylerinin yüksek olduğu fakat beslenmeye yönelik duygu düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür. Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonlarının Sağlıklı Beslenmeye ilişkin tutum arasında yaklaşık %16 oranında pozitif yönlü bir etki söz konusudur. Ayrıca Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonlarının Sağlıklı Beslenmeye ilişkin tutumu %2.6 oranında arttırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Earthquake phenomenon is a situation that creates critical stress in humans. In addition to the severity of the earthquake, factors such as the age of the person, the state of being prepared for the earthquake, the loss of a relative for a similar reason before are important factors that determine the stress level of the person. Although earthquakes are generally thought of as events with human consequences, they also cause many sociological and psychological problems. Because it is observed that there are differences in both socio-cultural and religious values, nature and life in societies experiencing earthquakes. At 20:55 local time on 24.01.2020, a very severe shallow earthquake with the epicenter of Elazig-Sivrice and a magnitude of Mw 6.8 occurred. After this earthquake, many people had to take shelter in tents and containers. In this period, especially young earthquake survivors are deprived of physical activities, in order to determine the effect of physical activities on the adaptation of young individuals living in the center of Elazig who participate in physical activities to social life after the earthquake and to determine the effect of physical activity on healthy nutrition, motivation to participate in physical activity and attitude towards healthy eating was conducted on June 05, 2021 Scale google/ The form was sent to the participants. Participants were promoted in social media and sports centers to participate in the scale. 546 scales were evaluated from the participants. The data obtained by coding the Google/forman data were analyzed with the SPSS 25.0 program. As a result; It was found that the participants' motivation to participate in physical activity for environmental reasons was at the average level, the highest motivation for participation in physical activity was due to individual reasons, and the lowest was due to environmental reasons. While gender does not affect their motivation to participate in physical activities, education level. The duration of doing sports and doing sports was found to be effective. It has been observed that the level of attitude, knowledge and attitude towards health and nutrition is high, but the level of emotion towards nutrition is low. Health nutrition has been found to be a factor that positively affects and increases the level of physical activity. There is a positive effect of approximately 16% between the motivations for participation in physical activity and the attitude towards healthy eating. In addition, it is seen that Motivations to Participate in Physical Activity increase the attitude towards Healthy Eating by 2.6%.