Gebelerde candida vajinitinin epidemiyolojisi
Epidemiology of candida vaginitis in pregnant women
- Tez No: 724494
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MACİT İLKİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Her dört kadından üçünün hayatları boyunca en az bir kez maruz kaldığı Candida vajinitinin (CV) en önemli risk faktörlerinden birisi de gebeliktir. Sunulan bu çalışmada hastanemize başvuran gebelerde CV'nin prevalansının, trimesterlere göre dağılımının, en sık görülen mantar türlerinin belirlenmesi ve tanı yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Nisan 2021–Haziran 2021 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran rastgele seçilmiş 250 gebeden alınan posterior forniks sürüntü örneği, 2ml Sabouraud glikoz broth içerisinde aynı gün mikrobiyoloji laboratuvarına ulaştırıldı. Örnekler; direk mikroskop değerlendirmesi, Gram boyama, mantar kültürleri (CHROMAgar Candida [CAC] ve Sabouraud glikoz agar [SGA]) ile değerlendirildi. İzole edilen maya mantarları germ-tüp testi, mısır unlu-tween 80 agarda yapısal özelliklerinin değerlendirilmesi, CAC'da üreme özellikleri ve MALDI-TOF MS yöntemi ile identifiye edildi. Aynı zamanda, CAC besiyerinin identifikasyon performansı, MALDI-TOF MS yöntemi referans alınarak değerlendirildi. Bulgular: Hastanemize başvuran gebelerde mantar vajinitlerinin prevalansı %43.2 idi. Mantar vajinitli 108 olgunun 22'si (%20.4) rekürren vajinit tarif etti ve %82.4'ü ikinci ve üçüncü trimesterda idi (p > .05). SGA ve CAC besiyerleri arasında izolasyon performansı yönünden fark bulunmadı. En çok izole edilen mantar türü C. albicans (%49.6) olup diğer türler ise C. glabrata (%35.3), C. krusei (%7.5), C. kefyr (%3.4), C. tropicalis (%1.7), S. cerevisiae (%1.7) ve C. dubliniensis (%0.8) idi. Germ-tüp testinin C. albicans için duyarlılık ve özgüllüğü, sırası ile, %88.1 ve %98.3 idi.10 olguda (%9.3) polifungal popülasyon belirlendi. Polifungal popülasyonlar arasında en sık görülen C. albicans + C. glabrata (%60) birlikteliği idi. CAC besiyerinin doğru tanı değerleri C. albicans, C. glabrata ve C. krusei için, sırası ile, %99.1, %97.5 ve %99.2 bulundu. Sonuç: Gebe popülasyonunda CV önemli bir halk sağlığı sorunu olarak ortada durmaktadır. Son yıllarda mantar vajinitlerinin, özellikle albicans-dışı Candida vajinitlerinin prevalansındaki artış endişe verici boyutlara ulaşmıştır. Kromojenik besiyerlerinin tek plakta izolasyon ve identifikasyon sağlaması ve polifungal popülasyonu tanıma olanağı mantar vajinitlerinin hızlı ve doğru tanısında kolaylık sağlar. Gebelerde CV, doğru ve tam tedavi edilmediğinde koryoamniyonit ve takiben erken doğum gibi gebelik komplikasyonlarına sebep olabileceğinden gerek hasta ve gerekse hekimlerin bu konuda eğitilmesi ve bilinçlenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Background: One of the most important risk factors for Candida vaginitis (CV), which three out of every four women are exposed to at least once in their lifetime, is pregnancy. This study sought to determine the prevalence of CV in pregnant women admitted to our hospital, its distribution by trimester, and the most common fungal species and to compare diagnostic methods. Methods: Posterior fornix swab samples from 250 pregnant women who were admitted to the Cukurova University Faculty of Medicine Balcali Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between April and June 2021 were delivered to the microbiology laboratory the same day, each stored in 2 ml Sabouraud glucose broth. The samples were evaluated by direct microscopic examination, Gram stain, and fungal cultures (CHROMAgar Candida [CAC] and Sabouraud glucose agar [SGA]). Yeast isolates were identified by germ-tube tests, micromorphology on cornmeal-Tween 80 agar, the appearance of colonies on CAC, and the MALDI-TOF MS method. The identification performance of the CAC medium was also evaluated with reference to the MALDI-TOF MS method. Results: The prevalence of fungal vaginitis in pregnant women admitted to our hospital was 43.2%. Of the 108 patients diagnosed with fungal vaginitis, 22 (20.4%) experienced recurrent vaginitis and 82.4% were in the second or third trimesters. There was no difference between the two media in terms of isolation performance. The most frequently isolated Candida species was C. albicans (49.6%), followed by C. glabrata (35.3%), C. krusei (7.5%), C. kefyr (3.4%), C. tropicalis (1.7%), S. cerevisiae (1.7%), and C. dubliniensis (0.8%). The sensitivity of the germ-tube test for C. albicans was 88.1% and the specificity was 98.3%. A polyfungal population was present in 10 cases (9.3%); of these, C. albicans + C. glabrata (60%) was the most common coexistence. The accuracy values of the CAC medium were 99.1% for C. albicans, 97.5% for C. glabrata, and 99.2% for C. krusei. Conclusion: CV is an important problem in the pregnant population, and the increased prevalence of fungal vaginitis in recent years, especially non-albicans Candida vaginitis, has reached alarming proportions. Also, chromogenic media provide convenient, rapid, and accurate diagnosis of fungal vaginitis throughisolation and identification in a single plate and through identification of the polyfungal populations. If CV in pregnant women is not treated, it can cause pregnancy complications, such as chorioamnionitis and subsequent preterm delivery. Patients and physicians should therefore be educated about and conscious of this issue.