Türkiye'de 2003-2017 yılları arasında hasat edilen bazı odun dışı orman ürünlerinin sayısal analizi
Numerical analysis of some non-wood forest products harvested between 2003-2017 in Turkey
- Tez No: 724516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT URSAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yapılan bu çalışmada, Türkiye'de Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından kaydı tutulan ürünlerin 2003 ve 2017 yılları arasındaki güncel durumu ortaya konmuştur. Ayrıca, toplamda 147 odun dışı orman ürünlerinden rastgele 20 tane ürün seçilmiş ve seçilen bu ürünlere trend analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda; Defne, Erica Kök Odunu, Kuşburnu, Fıstık Çamı Kozalağı, Yosun, Harnup, Ihlamur Çiçeğinde bir artış trendi söz konusu iken, Sumak Yaprağı ve Sandal Meyvesinde azalış trendi olduğu görülmüştür. Lavanta, Smilax, Meşe Palamudu, Katır Tırnağı, Göl Soğanı, Çıra, Ökse Otu, Alıç Yaprağı, Kitre, Reçine ve Kuzu Göbeği Mantarında artış ya da azalış yönünde hangi bir trend olmadığı analiz sonuçlarından anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the current status of the products registered by the Department of Non-Wood Products and Services in Turkey between 2003 and 2017 is presented. In addition, 20 products were randomly selected from a total of 147 non-wood forest products and trend analysis was applied to these selected products. As a result of the analysis, while there was an increasing trend in Laurel, Erica Root Wood, Rosehip, Pinecone, Moss, Carob, Linden Flower, there was a decreasing trend in Sumac Leaf and Sandal Fruit. It was understood from the analysis results that there was no trend in the direction of increase or decrease in Lavender, Smilax, Acorn, Mullenail, Lake Bulb, Kindergarten, Mistletoe, Hawthorn Leaf, Tragacanth, Resin and Lamb's Belly Mushroom.