Hekimlik sözleşmesi bağlamında kişisel sağlık verilerinin işlenmesi ve korunması
Processing and protection of personal health data in the context of a medical contract
- Tez No: 724515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler, kişisel verilerin öneminin anlaşılmasını ve kişilerin bu konuda bilinçlenmesini sağlamıştır. Kişiyi belirli veya belirlenebilir kılan her türlü veri kişisel veri olarak kabul edildiğinden kişisel veri kavramı çok geniş bir kapsama sahiptir. Çalışmamızın kapsamını teşkil eden kişisel sağlık verileri ise, daha sıkı korumaya tabi olan özel nitelikli kişisel verilerdendir. Çalışmamızda, kişisel sağlık verilerinin hekimlik sözleşmesi kapsamında işlenmesiyle sınırlı olarak açıklamalarda bulunulacaktır. Bu çerçevede, Türk Borçlar Kanunu kapsamında vekalet sözleşmesine ilişkin hükümlerin hekimlik sözleşmesine yansıması ve hekimin yükümlülükleri ile Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'yla öngörülen kişisel sağlık verilerinin işlenme şartları birlikte değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın amacı, hastaya ait kişisel sağlık verilerinin hekimlik sözleşmesi bağlamında veri sorumlusu sıfatına sahip olan hekim tarafından işlenmesi ele alınarak, kişisel verileri ihlal edilen ilgili kişi sıfatına sahip hastanın Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun yanında hekimlik sözleşmesine dayanarak Türk Borçlar Kanunu'nun 112'nci maddesi çerçevesinde başvurabileceği tazminat yoluna açıklık getirmektir.
Özet (Çeviri)
Digitalization and technological developments have made it possible to understand the importance of personal data and raised awareness of people on this issue. Since all kinds of information that make a person identified or identifiable are considered as personal data, the concept of personal data has a very wide scope. Personal health data, which constitutes the scope of our study, is one of the personal data which is subject to more stringent protection. In our study, explanations will be made limited to the processing of personal health data, which is one of the sensitive data, within the scope of the medical contract. In this framework, the reflection of the provisions of mandate contract within the scope of the Turkish Code of Obligations to the medical contract and the obligations of the physician and the processing conditions of personal health data stipulated by the Law on Protection of Personal Data were tried to be evaluated together. The aim of our study is to clarify the compensation method that can be applied within the framework of the processing of the personal health data of the patient, whose personal data is violated by the physician, who has the title of data controller in the context of the medical contract on the article 112 of the Turkish Code of Obligations, as well as the Personal Data Protection Law.