Karışık modelli montaj hattının robotik sistemlerle tasarımı
Design of mixed model assembly line with robotic systems
- Tez No: 724528
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Montaj hattı tasarımı problemlerinde yoğun olarak basit montaj hattı problemi üzerine, yoğunlaşılmıştır. Yapılan çalışmaların gerçek hayat problemlerine çözüm bulan çalışmalar olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, paralel iş istasyonlu gerçek bir montaj hattının, hat dengeleme probleminin matematiksel modeli formüle edilip çözülmektedir. Çalışmanın yapıldığı personel yükseltici platform üreten bir işletmede, farklı çalışma yüksekliğine sahip platformların yerinde montaj tekniği ile montajı yapılmaktadır. Malzemelerin akış hattı boyunca donanımdan yararlanılarak iletildiği ve parça üzerindeki işlemlerin; aralarındaki öncelik ilişkileri ve çevrim süresi gibi kısıtlar göz önüne alınarak birleştirilmesiyle oluşturdukları istasyonların, sıralanmalarıyla oluşan bir hat haline getirilmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında verimli montaj hattının tasarımıyla, daha fazla zaman ve insan gücüne ihtiyaç duyan, yaklaşık olarak 24 saatte bir platform çıkarabilen hareketsiz montaj yerine, aynı sürede daha fazla platform montajı yapan, düzenli bir malzeme akışını sağlayan, makine kapasitelerini en üst düzeyde kullanan, boş süreleri veya dengeleme kayıplarını en aza indiren, bir montaj hattının tasarımı amaçlanmıştır. Problemin tam sayılı programlama modeli oluşturulmuş ve LINGO uygulaması ile model çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
Assembly line balancing problems are generally focused on the simple assembly line problem. In recent years, it is seen that the studies carried out include realistic problems. In this study, the line balancing problem of a real assembly line system with parallel workstations is mathematically formulated and solved. Platforms with different working heights are assembled with on-site assembly technique in a company that produces personnel elevating platforms where the study is carried out. Materials are conveyed along the flow line by using equipment and the processes on the part; It is aimed to turn the stations created by combining them into a line formed by aligning them along a line, taking into account the constraints such as the priority relations between them and the cycle time. In this thesis study, with the design of an efficient assembly line, instead of a stationary assembly that needs more time and manpower, can remove a platform approximately every 24 hours, more platforms are installed in the same time, ensure a regular material flow, use the machine capacities at the highest level, It is aimed to design an assembly line that minimizes downtime or balancing losses. The problem is formulated and solved using the integer programming model in the LINGO software.