Comparison and selection of cloud providers and technologies for data processing and storage requirements of the organizations
Kuruluşların veri işleme ve depolama gereksinimlerine yönelik bulut sağlayıcıların ve teknolojilerinin karşılaştırılması ve seçimi
  1. Tez No: 724554
  2. Yazar: MUSTAFA ALİ AYKON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ BAĞRIYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsanların ve makinelerin bilgi üretebilecek mecralarının çeşitlenmesi, artan nüfus ve gelişen teknoloji verilerin büyümesine ve bulut teknolojilerinin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Verilerin saklanması oldukça ciddi maliyetlere yol açmıştır. Bu durumun bir sonucu olarak bu verileri saklama ve işleme imkanı sunan bulut sistemleri ortaya çıkmıştır. Bugün, Amazon, Microsoft, Google ve IBM bu hizmetleri sunan en tanınmış şirketlerdir. Kendi sistemleri üzerinde vermiş oldukları hizmetler ile hem firmaların verilerinin saklanmasında hem de verilerinin işlenmesinde ciddi kolaylıklar sağlamışlardır. Hızla gelişen teknoloji ile firmaların veri aktarım ve saklama stratejileri firmaların veri yapılarına göre farklılık göstermektedir. Örneğin, gerçek zamanlı verilerle çalışan şirketlerin geçmiş verilerle çalışan şirketlerin veya her iki tür veriyle çalışan şirketlerin sayısı artmaktadır. Bu durumda şirketler için hangi bulut teknolojisi sağlayıcısının kendilerine uygun olup olmadığını anlama konusunda soru işaretleri olması ciddi ve önemli bir sorundur. Bu yüksek lisans tezinde farklı veri işleme ve veri depolama yöntemleri, gerçek zamanlı ve geçmiş zamanlı veri aktarımları, veri işleme, depolama hizmetleri, sunucusuz teknolojiler ve bulut teknolojisi şirketlerinin fiyatlandırması anlatılacak ve sağlanan hizmetler karşılaştırılacaktır. Belirlenen servisler ile yönlendirici bir seçim modeli oluşturulması ve bu yüksek lisans tezinde bulunan örnek şirketler ile modelin değerlendirilmesinin yapılması amaçlanmaktadır. Oluşturulan modelin ve yapılan analizlerden elde edilen sonuçların tüm kuruluşların seçimine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The diversification of the channels where people and machines can produce information, the increasing population and developing technology play an important role in the growth of data and the development of cloud technologies. Storing the data led to quite serious costs. As a result of this situation, cloud systems have emerged that offer the opportunity to store and process this data. Today, Amazon, Microsoft, Google, and IBM are the most well-known companies offering these services. With the services they have provided on their own systems, they have provided serious convenience both in storing the data of the companies and in the processing of their data. With the rapidly developing technology, the data transfer and storage strategies of the companies differ according to the data structure of the companies. For example, the number of companies working with real-time data, companies working with historical data, or both types of data are increasing. In this case, it is a serious and important problem for companies to have questions about understanding which cloud technology provider is suitable for them or not. In this master thesis, different data processing and data storage methods, real-time and past-time data transfers, data processing, storage services, serverless technologies, and pricing of cloud technology companies will be explained. It is aimed to create a guiding selection model with the determined services and to evaluate the model with the sample companies in this master's thesis. It is aimed that the model created, and the results obtained from the analyzes will contribute to the selection of all organizations.