Transformation of furniture design after industrialization in Turkey
Türkiye'de sanayileşme sonrası mobilya tasarımının dönüşümü
  1. Tez No: 724555
  2. Yazar: YAĞMUR ÇAVDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI CAN VARON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Endüstri Devrimi sonrası etkilerle birlikte ortaya çıkan anlayışlar zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Bu değişimler, tüketim davranışı kalıplarına tesir etmiş ve bu tesir tasarımların hızlı bir şekilde değişmesine yol açmıştır. Günümüze değin gelen seri üretim anlayışı ile birlikte ürünlerin kullanım süreleri kısalmış ve kullan-at ürünlere geçiş sağlanmıştır. Bu yaratılan sürekli değişimin içerisinde insanlar var olan geleneklerinden ve kültürlerinden başkalaşarak bir kısır döngünün içerisine girmişlerdir. Dolayısıyla, kimlik arayışına giren kitlelerin, içerisinde bulunduğu durum tasarımlara yansımış ve kimliksizleşme sorununu ortaya çıkarmıştır. Bu tez çalışması, bu değişimi irdelemeye ve belgelemeye odaklanmaktadır. Sanayi Devrimi ile makineleşme artmış ve köylerden kente göç oranı yükselmiş ve buna bağlı olarak yaşam şekilleri geri dönülemeyecek şekillerde değişimlere uğramıştır. Sanayi Devrimi ile birlikte kentlere göç eden kitleler, seri üretim ile çoğalan ürünlerin kullanımını artırarak bir tüketim toplumu oluşturmuştur. Bu tüketim toplumu, bazı özelliklerini kaybetmiş ve geçici hazlara yönelmiştir. Dolayısıyla, bu durum kaçınılmaz olarak tasarımlara da yansımış ve bireysel üretime dayalı emek gerektiren ürünlerden sıyrılıp kolay ve düşsel gücü gerektirmeyen standartlaştırılmış ürünlere geçiş sağlanmıştır. Buradan yola çıkarak düşsel gücünü yeterince kullanmayan insan, adeta makineleşerek aynılaşmıştır. Bu aynılıktan sıyrılmak için, sürekli bir statü yarışına giren insan, belirli bir kimliğe sahip olamayarak kimliksizleşme problemini ortaya çıkarmıştır. Elbette ki bu durum tasarımlara yansımıştır kapitalizmin ve küresel sermayenin yönlendirmesi ile ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bu bahsi geçen durumlar ve anlayışlar, dünyanın global bir köy haline gelmesi ile bütün ülkelerde eş zamanlı olarak birebir işlemese de zamanla yansımaları gözlemlenmiştir. Endüstri Devrimi sonrası gelişen anlayışların tüketici davranışlarına etkisi ile birlikte mobilya tasarımının değişiminin incelendiği tez çalışmasında, belirlenen parametreler ışığında Türkiye'deki mobilya tasarımının değişerek kimliksizleşmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The new concepts emerging from the effects of the Industrial Revolution have transformed in various ways. These transformations influence the patterns of consumer behavior, and this influence, in turn, leads to rapid changes in the understanding of design. With the notion of mass production that has been prevalent to this day, the duration of use for products has been shortened, and disposable items became more common. Living in conditions that are constantly being changed, individuals were alienated from their customs and cultures, entering into a vicious circle. As a result, the condition of the masses who are in constant search of identity had an impact on designs as well, leading to the problem of disidentification in design. This study aims to examine and document the aforementioned changes. With the industrial revolution, mechanization gained pace as well as migration from rural to urban areas, thus transforming lifestyles in irrevocable ways. The masses who migrated to cities with the Industrial Revolution constituted a society of consumption by consuming the mass-produced goods. This newly emerged society, however, ends up losing some of its characteristics and instead tends towards ephemeral pleasures. Hence, designs are inevitably affected by these transformations, and simple and not overly intellectually demanding, standardized products were preferred by designers and manufacturers. As they exercised their intellectual capacities less, individuals were all but mechanically standardized. As individuals enter into a constant competition for status in order to stand out from the crowd, the problem of identity emerges. The impact this problem has on design is further amplified by the inducements of capitalism and global capital. Although not necessarily at once, these conditions and notions could be observed in almost every corner of the world as the world becomes a global village. In this thesis study where the transformations in furniture design as a result of the notions emerging after the Industrial Revolution and their effects on consumer behavior are examined, the disidentification in Turkish furniture design was investigated in the light of certain parameters.