Metal katkılı ZnO nanoyapılarının üretilmesi ve karakterize edilmesi
Fabrication and characterization of metal doped ZnO nanostructures
- Tez No: 724603
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, mikroskop camı üzerine katkısız ve %1-5 mol oranlarında talyum (Tl) metali katkılı çinko oksit (ZnO) nanoçubuk yapıları ince film olarak kaplandı. Bu amaçla sol-jel döndürerek kaplama ve hidrotermal yöntemleri kullanıldı. Elde edilen yapılar X-ışınları difraksiyon (XRD) yöntemi ile kristalografik olarak incelendi. Üretilen tüm yapılar hekzagonal (würtzit) birim hücre türünde indislendi. Tl katkı miktarı arttıkça birim hücre sabitlerinin genel olarak arttığı belirlendi. Üretilen nanoçubuk yapılarının morfolojik özellikleri alan etkili taramalı elektron mikroskobu (FE-SEM) ile incelendi. FE-SEM görüntülerinden, katkısız ve Tl katkılı ZnO ince filmlerinin nanoçubuk geometrisine sahip olduğu belirlendi. Katkısız ve Tl katkılı ZnO nanoçubuk ince filmlerinin elektriksel iletkenlikleri oda sıcaklığı ile 300°C aralığında dört nokta dc yöntemi ile ölçüldü. Genel olarak, Tl katkılanması ile elektriksel iletkenlikte bir artış olduğu gözlendi. Üretilen katkısız ve Tl katkılı ZnO nanoçubuk yapılı ince filmlerin optik geçirgenlikleri mor ötesi/görünür bölge spektrofotometresi (UV/VIS) ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, undoped and thallium (Tl)-doped (in the range of 1-5 mol) zinc oxide (ZnO) nanostructures were coated on microscope slides as a thin film. For thisy purpose sol-gel spin coating and hydrothermal methods were used. The obtained structures were investigated via the X-ray diffraction (XRD) method as crystallographic. All the produced structures were indexed in hexagonal (wurtzite) unit cell type. It was determined that the unit cell parameters of the ZnO nanorod structures increase with increasing the dopant amount of the Tl. The morphological properties of the produced nanorod structures was investigated by field emission scanning electron microscopy (FE-SEM). It was determined from the FE-SEM images that undoped and Tl-doped ZnO thin films have nanorod geometry. The electrical conductivity of the undoped and Tl doped ZnO thin films was measured by four-point probe dc method between room temperature and 300°C. In general, an increase in electrical conductivity was observed with Tl doping. The optical transmittance of the produced undoped and Tl doped ZnO thin films was measured by ultraviolet/visible range (UV/VIS) spectrophotometry.