Farklı dozlarda uygulanan vermikompostun toprağın enzim aktivitesi ve bakteriyel varlığı üzerine etkisi
Effect of vermicompost application on soil enzyme activity and bacterial number
  1. Tez No: 316157
  2. Yazar: İSMAİL EMRAH TAVALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER UZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, farklı dozlarda (kontrol, 1 t/da, 2 t/da, 3 t/da, 4 t/da) uygulanan vermikompostun toprağın enzim aktivitesi ve bakteriyel varlığı üzerine etkisi aynı dozlarda uygulanan çiftlik gübresi ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu amaçla kurulan saksı denemesinde toprak-gübre karışımları hazırlanmış ve bu karışımlar toprak tarla kapasitelerinin %60'ı kadar nemlendirilerek 16 haftalık inkübasyona alınmış ve toprakların nem düzeylerinin sabit kalmasına özen gösterilmiştir. Deneme 4 tekerrürlü olarak kurulmuş ve tesadüf blokları deneme desenine göre faktöriyel olarak planlanmıştır. Deneme boyunca belirli haftalarda (0, 1, 4, 7, 10, 13, 16. hafta) toprak örnekleri alınarak analiz edilmiştir. İnkübasyon süresi boyunca gübre uygulanan toprakların enzim aktivitelerinde ve toplam aerobik mezofilik bakteri varlığında artış ve azalmaya bağlı genel bir dalgalanma durumu gözlenmiş ve genel olarak kontrol değerlerinin üzerinde seyretmiştir. On altı haftalık toplam inkübasyon süresi sonunda da uygulama yapılan toprakların enzim aktiviteleri ve toplam aerobik mezofilik bakteri sayıları kontrol seviyelerinin üzerinde kalmıştır. Bu parametrelerde kontrole göre görülen değişimin istatistiksel olarak önemli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, inkübasyon süresince gübre dozlarındaki artışa bağlı olarak toplam aerobik mezofilik bakteri sayılarındaki değişimler gübre tipine göre istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of vermicompost applied in different doses on soil enzyme activity and soil bacterial number was investigated with the comparative application of farm manure in the same doses. For this purpose, a pot experiment in which mixtures of soil and fertilizers were incubated for sixteen weeks in greenhouse conditions was carried out. During the experiment, soil moisture was kept at 60% of the field capacity water content. The experiment was conducted with randomized factorial block design with four replicates. Soil samples were collected and analyzed in regular intervals (0, 1th, 4th, 7th, 10th, 13th, 16th week) during the experiment. During the incubation period, enzyme activity values and numbers of total aerobic mesophile bacteria in fertilizer-treated soils showed fluctuation in general and remained above the control values. At the end of the incubation period, enzyme activities and total number of aerobic mesophile bacteria were also found to be above the control values. The increase in these parameters in fertilizer-treated soils compared to the control was determined to be statically significant. In addition, the changes in total number of aerobic mesophile bacteria between fertilizer types were found to be significant.