Sağlık hizmetleri sunum yöntemi olarak kamu özel iş birliği modeli
The public private partnership model as a method of providing health services
- Tez No: 724614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTUĞ ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünya genelinde yaşanan ekonomik, sosyal, siyasal, teknolojik gelişmelere bağlı olarak kamu hizmeti sunum yöntemleri de değişime uğramıştır. 1970'li yıllarda başlayan kamu hizmetlerinde etkinliğin, verimliliğin, kalitenin arttırılmasına yönelik çalışmalar 1980'li yıllardan itibaren devletin küçültülmesi ve özelleştirme gibi uygulamalarla hız kazanarak devam etmiştir. Temel kamu hizmeti alanlarından olan sağlık hizmetleri de bu değişim sürecinden etkilenmiş ve sağlık hizmetlerinin sunumunda yeni yöntemler uygulanmaya başlanmıştır. Bu yöntemlerden birisi de kamu özel iş birliği (KÖİ) modelidir. KÖİ, büyük ölçekli kamu sektörü projelerinin, sözleşme yoluyla özel sektörün finansman, altyapı, teknik bilgi ve iş gücü kaynaklarından yararlanılarak yapılmasını ifade eder. Uygulamada yap işlet, yap işlet devret, yap kirala işlet devret, işletme ruhsatı gibi KÖİ modelleri bulunmaktadır. Ülkemizde sağlık alanında KÖİ uygulamalarının en belirgin örneği şehir hastaneleridir. 2013 yılında yürürlüğe giren 6428 sayılı kanun ile Sağlık Bakanlığına kamu özel iş birliği modeliyle tesis yaptırılması, yenilenmesi ve hizmet alımına imkân tanınmıştır. Bu kapsamda; Ankara Bilkent, Ankara Etlik, İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura, Kayseri, İzmir Bayraklı, Konya, Bursa, Kocaeli, Elazığ Fethi Sekin, Gaziantep, Mersin, Adana, Eskişehir, Isparta, Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu, Kütahya, Yozgat ve Manisa şehir hastaneleri planlanmıştır. Bu çalışmada KÖİ modelinin kavramsal çerçevesi ortaya konulmuş, Türkiye'deki KÖİ proje sayılarının, sözleşme değerlerinin, yatırım tutarlarının ve işletme hakkı devri bedellerinin yıllara, sektörlere ve modellere göre dağılımı incelenmiş ve şehir hastaneleri alan, yatak sayısı ve yatırım tutarları bakımından ele alınarak değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Methods of providing public services have changed due to economic, social, political and technological developments. Efforts that started in the 1970s for increasing effectiveness, efficiency and quality in public services have continued at an increasing speed starting with the 1980s with practices such as the downsizing of the state and privatization. Health services, which are a field of basic public services, have been influenced by this process of change, and new methods have started to be implemented in the provision of health services. One of these methods is the public-private partnership (PPP) model. PPP refers to the implementation of large-scale public sector projects through contracts by utilizing the financing, infrastructure, technical know-how and labor resources of the private sector. In practice, there are PPP models such as build-operate, build-operate-transfer, build-lease-operate-transfer and operating license. In Turkey, some of the most prominent examples of PPP practices in the field of health are city hospitals. With Law No. 6428 that was put into action in 2013, it became possible to get facilities built and renovated for the Turkish Ministry of Health with the PPP model and for the Ministry to outsource services. Within this framework, the Ankara Bilkent, Ankara Etlik, Istanbul Başakşehir Çam ve Sakura, Kayseri, İzmir Bayraklı, Konya, Bursa, Kocaeli, Elazığ Fethi Sekin, Gaziantep, Mersin, Adana, Eskişehir, Isparta, Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu, Kütahya, Yozgat and Manisa city hospitals have been planned. This study presents the theoretical framework of the PPP model, examines the distributions of the numbers of PPP projects in Turkey, their contract values, investment sums and operating license transfer prices based on years, sectors and models, and discusses city hospitals by analyzing their numbers of beds and investment sums.