Suriyeli mülteci üniversite öğrencilerinde travma sonrası büyüme ile manevi başa çıkma arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study of the relationship between post-trauma growth and spiritual coping in Syrian refugee university students
- Tez No: 724623
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, Suriye'de yaşanan savaş dolayısıyla Türkiye'ye göç eden mülteci üniversite öğrencilerinde travma sonrası büyüme, travma sonrası stres belirtileri ile manevi başa çıkma arasındaki ilişki incelemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki araştırmamızda, veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Olayların etkisi Ölçeği (IES-R), Travma Sonrası Büyüme Ölçeği (TSB) ve Manevi Başa Çıkma Ölçeği (SCS)'in Arapça versiyonları çevrimiçi ortamda uygulanmıştır. Katılımcıların yaşı 18-25 ile arasında sınırlandırılmış olup 299 öğrenciye ulaşılmıştır. Örneklemin grubu 165 (%55,2)'i kadın ve 134 (%44,8)'ü erkekten oluşmaktadır. Araştırma sonucunda travma sonrası büyüme, manevi başa çıkma ve travma sonrası stres belirtileri arasında istatiksel açıdan pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Manevi başa çıkma ile travma sonrası stres belirtileri arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir. Ayrıca manevi başa çıkmanın alt boyutları dini ve dini olmayan manevi başa çıkma ile travma sonrası büyüme arasında istatistiksel açıdan pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Travma sonrası stres belirtilerinin, travma sonrası büyümeyi %5 yordama gücüne sahip olduğu gözlemlenmiştir. Dini olmayan manevi başa çıkma, travma sonrası büyümeyi %19 yordama gücüne sahip olduğu bulunmuşken dini olan manevi başa çıkma travma sonrası büyümeyi %5 yordama gücüne sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between post- traumatic growth, symptoms of post-traumatic stress and spiritual coping in refugee university students who migrated to Turkey due to the war in Syria. In our cross- sectional study, the Arabic versions of the Sociodemographic Information Form, the Impact of Events Scale (IES-R), the Post-Traumatic Growth Scale (TSB), and the Spiritual Coping Scale (SCS) were applied online as data collection tools. The age of the participants was limited between 18-25 and 299 students were reached. The sample group consisted of 165 (55.2%) women and 134 (44.8%) men. As a result of the research, a statistically significant positive correlation was found with post-traumatic growth, spiritual coping and post-traumatic stress symptoms. There was no significant relationship between spiritual coping and post-traumatic stress symptoms. In addition, a statistically significant positive correlation was found between the sub-dimensions of spiritual coping, religious and non-religious spiritual coping, and post-traumatic growth. It has been observed that post- traumatic stress symptoms have 5% predictive power of post-traumatic growth. In addition, non-religious spiritual coping was found to have a 19% predictive power of post-traumatic growth, while religious spiritual coping was found to have a 5% predictive power of post-traumatic growth.