Türkiye'de kullanılan kimi kimyasal ve organik bitki besleme ürünlerinin etiket beyan içeriklerinin ilgili mevzuata göre yapılacak analiz sonuçlarıyla karşılaştırılması
Comparison of the chemical and organic contents of some plant nutrition products used in Turkey with the results of the analysis to be carried out within according to the legislations related to label declarations
  1. Tez No: 724665
  2. Yazar: BİHTER ÖZKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de tarımsal girdi olarak, sıklıkla tercih edilen gübrelerin, besin bileşenleri yönünden kimyasal ve organik içeriklerinin, üretici firmalar tarafından ürün etiketlerinde garanti edilen değerlerin, ilgili mevzuatla belirlenen standart ve yönetmeliklere göre yapılan analiz sonuçlarıyla karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Türkiye'de bitkisel üretim alanında sıklıkla kullanılan kimyevi ve organik yapıda gübre grubundan seçilen tek besin elementli, kompoze, mikro bitki besin elementli, kimyevi madde katkılı organik yapılarda, kuru ve sıvı formlarda, ilgili yönetmelik şartlarına göre alınan gübre örnekleri araştırma materyalini oluşturmuştur. Araştırma çerçevesinde, 69 adet gübre örneği üzerinden 269 analiz yapılmıştır. Bu analizler sonucunda; gübrelerin besin içeriklerinin kütlece % içerikleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarından elde edilen bulgulara göre; incelenen gübre örneklerinin %78'inin besin elementi içeriklerinin yeterli olduğu görülmüştür. Çalışmada incelenen gübrelerdeki makro bitki besin elementlerinin, mikro bitki besin elementlerine göre yönetmeliklerle belirlenen referans değerlerini daha yüksek oranda karşıladığı belirlenmiştir. Mikro besin elementi içerikli gübrelerde de etiket bilgileri ile uyumluluk durumunun oransal olarak diğer çeşit gübrelere göre yetersiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to compare the chemical and organic contents of the fertilizers, which are frequently used in Turkey, on the basis of the contents guaranteed by the producers on product labels, considering the results of the analyzes performed according to the standard methods. For this purpose, 69 different fertilizer samples which are commonly used in Turkey were collected from the market. The examined fertilizers in the research were consisted of single plant nutrient, composite, micro plant nutrients, chemical additive organic structures, dry and liquid forms, selected from the group of fertilizers in chemical and organic structure. A total of 269 analyzes were performed on the samples. According to the findings obtained from the research results; contents of macronutrients in the fertilizers were in harmony with the sufficiency levels declared in the regulations as compared to micronutrient contents. Micronutrient contents of the fertilizers were not sufficient the values implied on the label as compared to the other types of fertilizers.