Pandemi ve deprem sürecini yaşayan okul öncesi çocuklarının sosyal- duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlıklarının incelenmesi
Investigation of the social-emotional well-being and psychological health of pre-school children experienced with the pandemic and earthquake process
- Tez No: 724664
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER DARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, pandemi ve deprem sürecini yaşayan okul öncesi çocuklarının sosyal duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlıklarının incelenmesidir. Karma araştırma yöntemi kullanılan bu araştırmanın çalışma grubu; Elazığ il merkezinde bulunan MEB'e bağlı iki bağımsız anaokulu ve bir anasınıfında (özel eğitim kurumu) eğitim gören 73 çocuktan oluşmaktadır. Çalışmanın nicel boyutuna ilişkin veriler;“Çocuk Kişisel Bilgi Formu”ve“Sosyal- Duygusal İyi Oluş ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (PERİK)”nden elde edilmiş, veri analizi için SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Çocuklar ölçeğin alt boyutlarında aldıkları puanlara göre yüksek ve düşük düzeylere ayrılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ölçeğin alt boyutlarında cinsiyet, anne öğrenim durumu ve mesleği değişkenlerine göre anlamlı fark tespit edilirken; kardeş sayısı, baba öğrenim durumu ve mesleği değişkenlerine göre fark tespit edilememiştir. Çalışmanın nitel boyutuna ait veriler“çocuk resimleri”ve“yarı yapılandırılmış görüşme”bilgileri kullanılarak elde edilmiş; veri analizinde ise MAXQDA 22 programı kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda, pandemi ve deprem için algı, duyguları anlamlandırma ve geçirilen yaşantı ortak alt temalar olarak tespit edilmiştir. Çocukların pandemi için olumsuz, deprem için bilimdışı tanımlamalar yaptığı; pandemi için sosyal tedbirler alabilirken, hijyen tedbirleri için desteğe ihtiyaç duydukları görülmüştür. Depremden korunma yöntemlerinde ailelerin davranışlarının önem arz ettiği; çocukların sosyal medyayı bilgi edinme kaynağı olarak kullandıkları ve etkilendikleri görülmüştür. Çocukların deprem sürecinde kendisi ve başkalarına dair olumsuz duygu ve olumsuz duygu nedenleri ifade ettikleri ve resmettikleri; pandemi sürecinde ise olumsuz duyguları olumlu nedenlerle ifade ettikleri ve resmettikleri görülmüştür. Depreme göre pandemi sürecinde üstesinden gelebilme becerilerinin daha iyi olma nedeni olarak geçirilen yaşantının etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine social-emotional well-being and psychological substantiality of pre-school children who experienced pandemia and earthquake period. Group of this study using mixed research modal is consist of 73 chidren studying at 2 independent pre-school and 1 nursery class (Private Teaching Institution) affiliated with the Ministry of National Education in the center of Elazığ. Quantitative data of the study is obtained from“Child Personal Information Form'' and ”Social-Emotional Well-Being and Psychological Substantiality Scale'' (PERİK). In addition, SPSS 22.0 Programme is used for data analyse. Children are categorized as high and low levels by the help of sub-dimension of the scale. As a result of the analyse; while it is determined that there is a meaningful difference in gender, mothers' educational background and profession variables, there is no meaningful difference in number of siblings, fathers' educational background and profession. Qualitative data of the study is obtained from“children's pictures'' and ”semistructured Interview''. Also, MAXQDA 22 programme is used in the content analyse. As a result of the analyse; pandemia and perception for earthquake, interpretation of senses and experience are determined as common subtheme. It is seen that children make negative describings for pandemia and marginal describings for earthquake; while they can take social precautions for pandemia, they need help for the hygiene precautions. Also, it is concluded that families' behaviors are important for the protection ways from earthquake and children use social media as an information resource and influenced from it. In addition, it is seen that children state and make pictures of negative emotion and reasons of negative emotion for themselves and others during the earthquake period. On the other hand, they state and make pictures of negative emotions with positive reasons during the pandemia period. Consequently, it is determined that the reasons why their overcoming skills are better in pandemia period is the effect of experince.