Belirsizliğe tahammülsüzlüğün ayrılma anksiyetesi ile ilişkisinde duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü: Sağlık çalışanları ve toplum örneklemi karşılaştırması
The mediating role of difficulty in emotion regulation in the relationship between intolerance of uncertainty and separation anxiety: A comparison of healthcare professionals and community sample
- Tez No: 724680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY AKYUNUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Psychology, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde gerçekleştirilen, sağlık çalışanları ve toplum örnekleminin yer aldığı araştırmada, belirsizliğe tahammülsüzlüğün ayrılma anksiyetesi ile ilişkisinde duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi yaşları 19-77 arasında değişen (X= 33.62 SS= 10.43) 525 kişiden (264 kadın, 261 erkek) oluşmakta olup, grup karşılaştırmalı yürütülen bu araştırmada, 265 sağlık çalışanı ile 260 sağlık çalışanı olmayan gönüllü katılımcı yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12), Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Envanteri (YAA-27), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ-16) ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu Testi (YAB-7) ile toplanmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, sağlık çalışanlarının belirsizliğe tahammülsüzlük, ayrılma anksiyetesi, duygu düzenleme güçlüğü ve yaygın anksiyete belirtileri düzeylerinin, sağlık çalışanı olmayan katılımcılara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca belirsizliğe tahammülsüzlük, ayrılma anksiyetesi, duygu düzenleme güçlüğü ve yaygın anksiyete belirtileri değişkenleri arasında pozitif yönde ilişkilerin varlığı tespit edilmiş, yaygın anksiyete belirtilerinin etkisi kontrol edildiği durumda dahi belirsizliğe tahammülsüzlük ile ayrılma anksiyetesi arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mediator role of difficulty in emotion regulation in the relationship between intolerance of uncertainty and separation anxiety was examined in the study, which was carried out during the Covid-19 epidemic and included healthcare workers and the community sample. The sample of this group comparative study consisted of 525 volunteers (264 females, 261 males) aged between 19-77 years (X= 33.62 SD= 10.43), where 265 of them were healthcare professionals and 260 of them were non-healthcare workers. The data obtained from the study were collected with the Intolerance of Uncertainty Scale (IUS-12), Adult Separation Anxiety Inventory (ASA-27), Emotion Regulation Difficulty Scale (DERS-16), and Generalized Anxiety Disorder Test (GAD-7). As a result of the analyzes carried out, it was observed that the levels of intolerance to uncertainty, separation anxiety, difficulty in emotion regulation, and generalized anxiety symptoms of healthcare professionals were higher than those of non-healthcare professionals. In addition, positive relationships were found between the variables of intolerance of uncertainty, separation anxiety, difficulty in emotion regulation and generalized anxiety symptoms, and it was concluded that emotion regulation difficulty had a mediating role in the relationship between intolerance of uncertainty and separation anxiety, even when the effect of generalized anxiety symptoms was controlled. The results obtained from the research were discussed and evaluated within the framework of the relevant literature.