Enhancing the multimedia experience in emerging networks
Gelişen ağlarda multimedya deneyiminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 724691
  2. Yazar: ALİ CENGİZ BEĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUCEL ALTUNBASAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Georgia Institute of Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ağları ve İnternet Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Multimedya işleme ve ağ teknolojileri, ürünleri ve hizmetleri geliştikçe, IP ağları üzerinden iletişim kuran, işbirliği yapan ve eğlenen kullanıcı sayısı hızla büyümektedir. Yaygın ve her yerde olan multimedya hizmetlerinin ortaya çıkması ile, bu büyüme İnternet omurgası trafik miktarında yüksek bir artış yaratmaktadır. Bu ortaya gerçek zamanlı ve zamana duyarlı medya içeriğinin verimli iletim sorununu getirmektedir. Etkin multimedya hizmetlerinin faydalarının tam gerçekleşebilmesi için uygulamaya özgü ve medyaya duyarlı çözümler talep edilmektedir. Kötü yaklaşımlar genellikle kullanıcılar tarafından algılanan kabul edilemez sunum kalitesine, veya yüksek kapasite multimedya uygulamalarından dolayı ağ parçalanmalarına, veya multimedya akışlarının yanıtsızlığı nedeniyle düşük performansa yol açmaktadır. Ağ açısından bakıldığında, geleneksel yaklaşımlar uygulama verilerini ayırt edilemez olarak düşünmektedir. Bu durum, dağıtım mekanizmalarını mümkün olduğunca basit tutmaya yaramaktadır. Ama aynı zamanda, bu durum medya içeriğin önemine göre kendi eylemlerini uyarlamayı engellemektedir. Bu basit yaklaşımın uzaktan gözetim ve eğitim, İnternet videosu, oyunlar, tele-tıp, video konferans gibi gelişmekte olan uygulamaların belirli ihtiyaçlarına cevap veremediği göz önüne alındığında, Multimedya Taşıma Protokollerinin (MMTP) çalışması oldukça gecikmiştir. Bir MMTP çözümü temelde uygulama ve ağ özelliklerini ve gereksinimleri göz önünde bulundurarak hizmet kalitesini en üst düzeyde sunmak için sorumlu veri dağıtım mekanizmalarını ve multimedya içerik bilgilerini bütünleştirmektedir. Diğer bir deyişle, bir MMTP çözümü tüm protokol bileşenlerini birbirleri ile etkileşim kurmasını sağlamakta ve kendi görevlerini yerine getirmeleri için bu işbirliğinin en iyi şekilde yapılması için bir ortam sunmaktadır. Bu tezin odak noktası uçtan uca ve sürekli değişen, karmaşık ve heterojen bilgi işlem ve iletişim ortamlarında ölçeklenebilir, güvenilir ve yüksek kaliteli multimedya hizmetleri için sistem düzeyinde MMTP çözümlerinin tasarımı ve değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
As multimedia processing and networking technologies, products and services evolve, the number of users communicating, collaborating and entertaining over the IP networks is growing rapidly. With the emergence of pervasive and ubiquitous multimedia services, this proliferation creates an abundant increase in the amount of the Internet backbone traffic. This brings the problem of efficient transmission of real-time and time-sensitive media content to the fore. Effective multimedia services demand appropriate application-specific and media-aware solutions, without which the full benefits of such services will not be realized. Poor approaches often lead to system performance degradations such as unacceptable presentation quality perceived by the users, possible network collapses due to the high-bandwidth nature of the multimedia applications, and poor performance observed by other data-oriented applications due to the unresponsiveness of multimedia flows. From a networking perspective, traditional approaches consider the application data as“sacred”and do not differentiate any part of it from the rest. While this keeps the data-delivery mechanisms, namely, the transport-layer protocols, as plain as possible, it also precludes these mechanisms from interpreting the media content and tailoring their actions according to the importance of the content. Given that this naive approach cannot satisfy the specific needs of each and every one of the today's emerging applications ranging from videotelephony to video-on-demand, from distance education to telemedicine, from remote surveillance to online video gaming, the study of Multimedia Transport Protocols (MMTP) is overdue. An MMTP solution basically integrates the multimedia content information into the responsible data-delivery mechanisms along with the requirements of the invoking application and network characteristics to deliver the highest level of service quality. In other words, an MMTP solution offers a unified environment where all cooperating protocol components interact with each other and make the best use of this collaboration to fulfill their respective duties. The focus of this thesis is on the design and evaluation of a set of end-to-end and system-level MMTP solutions for scalable, reliable, and high quality multimedia services in ever-changing, complex and heterogeneous computing and communication environments.