Çocukluk çağı ruhsal travmalarının problem çözme becerileri, aile işlevselliği ve yaşam kalitesi üzerindeki rolü
The role of the childhood abuse and neglect on the problem solving skills, family functioning and the quality of life
  1. Tez No: 724690
  2. Yazar: SENA NUR MİNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çocukluk döneminde yaşanan ruhsal travmalar kişilerin erişkin yaşamında bedensel, ruhsal ve davranışsal sorunlara sebep olmaktadır. Bu durumdan etkilenebilecek becerilerden biri problem çözme becerisidir. Yapılan psiko-eğitim müdahaleleriyle geliştirilebilir bir beceri olan problem çözme becerisinin şiddetle mücadelede değiştirilebilir bir risk faktörü olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle kişilerin şiddet yaşantıları ile problem çözme becerilerinin ilişkili olup olmadığını araştırmak önemlidir. Bununla birlikte çocukluk çağındaki ruhsal travmaların kişilerin yaşam kalitesi ve kurdukları ailelerin işlevselliğini olumsuz etkileyeceği düşünülmektedir. Bu çalışmada birinci basamağa başvuran evli bireylerde çocukluk çağı ruhsal travmaları ile şimdiki şiddet yaşantıları, problem çözme becerileri, aile işlevselliği ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Bu araştırma 10 Ocak-31 Mart 2022 tarihleri arasında Adana İli Çukurova İlçesi'ne bağlı Dr. Aygül Karakeçi Aile Sağlığı Merkezi birimlerine kayıtlı 253 evli birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedildikten sonra Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları mevcut olan Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği, HITS Aile İçi Şiddet Ölçeği, Problem Çözme Envanteri, Aile İçin APGAR Ölçeği ve WHOQOL-Bref Yaşam Kalitesi Ölçeği yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Veriler SPSS 26 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Child abuse and neglect cause physical, mental and behavioral problems in later life. One of the skills that may be affected by maltreatment is problem solving skills. It is a skill that can be developed through psycho-educational interventions. It is also can be a modifiable risk factor in combating violence. The quality of life and the family functioning may be negatively affected. In this study, it is aimed to examine the relationships between childhood maltreatment and current violence experiences, problem-solving skills, family functionality and the quality of life in married individuals who apply to primary care. Material and method: This research was carried out on 253 married individuals registered to Dr. Aygül Karakeçi Family Health Center unit in Adana Province, between January 10 and March 31, 2022. After the sociodemographic data of the participants were recorded, the Childhood Mental Trauma Scale, HITS Domestic Violence Scale, Problem Solving Inventory, APGAR Scale for the Family, and WHOQOL-Bref Quality of Life Scale, for which Turkish validity and reliability studies were available, were administered by face-to-face interviews. Data were analyzed using the SPSS 26 program.