Alüminyum sac parçaların derin çekme proses optimizasyonu
Deep drawing process optimization of aluminium sheet metals
- Tez No: 724708
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Şekillenebilirliği ölçmenin yollarından biri, parçaların derin çekilebilirlik özelliklerini bulmaktır. Sac metal şekillendirilme yöntemleri içerisinde derin çekme önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, derin çekme proses parametrelerinden, kalıp yarıçapı, zımba yarıçapı ve baskı kuvvetinin AA 6061 sacının derin çekme işlemi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Proses parametrelerinin etkisini belirlemek için sonlu elemanlar yöntemi ve Taguchi analizi birlikte kullanılmıştır. Simülasyonlar, Autoform yazılımı kullanılarak ortogonal diziye göre gerçekleştirilmiştir. Derin çekilmiş kapların tahmin edilen deformasyonuna ve varyans testinin (Anova) analizine dayanarak, alüminyum malzemenin şekillendirilebilirliği üzerinde en büyük etkiye sahip olan parametre belirilenmiştir. Prosese en çok etkisi olan parametre %34,43 ile baskı kuvvetidir. Zımba yarıçapı ve kalıp yarıçapının da sırasıyla %31,21, %27,67 etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the ways to measure formability is to find the deep drawability properties of parts. Deep drawing has an important place in sheet metal forming methods. In this study, the effect of deep drawing process parameters such as die radius, punch radius and compression force on the deep drawing process of AA 6061 sheet was investigated. Finite element method and Taguchi analysis were used together to determine the effect of process parameters. Simulations were performed using Autoform software, according to the orthogonal array. Based on the measured thickness values of the deep drawn cups and the analysis of the variance test (Anova), the parameter with the greatest influence on the formability of the aluminum material was determined. The parameter that has the most effect on the process is the pressure force with 34.43%. It was observed that the punch force and die radius had an effect of 31.21% and 27.67%, respectively.