Derin çekme prosesi ile üretilen alüminyum sac metal parçalarına ait veri tabanı oluşturulması
Creating a database for aluminum sheet part with deep draw process
- Tez No: 233848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT GEMALMAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sac şekillendirme işlemleri, özellikle derin çekme prosesleri farklı malzemelerle oldukça değişik sonuçlar verir. Bu farklılıkların ana kaynakları anizotropi, elastik modül ve mikroskobik malzeme özellikleridir. Proses sırasında kullanılan yağ, naylon, ısıl işlem sırası parçanın standart bir proses ile üretilmesini engellemektedir. Bu tez çalışması sonlu eleman benzetimi ile alüminyum derin çekme işlemlerini değerlendirmeye ve bu işlemler için uygun parametreler geliştirmeye odaklanmaktadır. Deneysel doğrulama çalışmasında 6061 alaşımlı alüminyum değişik geometrilerde incelenmiştir. Simülasyonlar için bir ticari, dinamik-eksplisit kodu olan LS-DYNAFORM programı kullanılmıştır. Bu sonlu eleman paket programının güvenilirliği atölyede yapılan deneyler ile karşılaştırmalar yapılarak sınanmıştır. Simülasyonlardan elde edilen bulgulara ve deney sonuçlarına göre VISUAL BASIC `de veritabanı oluşturulmuşturAnahtar Kelimeler :Derin Çekme, Alüminyum, Sonlu Eleman Analizi,
Özet (Çeviri)
Sheet metal forming processes, especially deep drawing process , provide diverse results in various materials. The main sources of these results are the material properties which are called anisotropy, elastic modulus and microscopic material properties. The lubricants, film breaks and the sequences of the heat treatment that are used at the process, provide against the producing of a part in a standart process. The aim of this thesis is to evaluate the deep drawing properties and also to develop suitable process parameters for aluminum finite element simulation. At experimental corrective studies 6061 aluminium alloys in different geometrical shapes are observed. In the simulation, the commercial dynamic-explicit code LS-DYNAFORM has been used. The reliability of the finite element package was verified by a comparison with the experiments in workshop. The results of the simulations have been compared with several experiments that were performed in workshop. Based on experimental and simulation results, a database was constituted in VISUAL BASİC.Keywords :Deep Drawing, Aluminum, Finite Element Analysis, Dynamic- Explicit method.