Nysa antik kenti yapı kalıntıları: Koruma sorunları ve çözüm önerileri
Buildings remaining in Nysa ancient city: Problems of conservation and solution proposals
- Tez No: 724733
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Arkeolojik alanlarda yer alan yapı kalıntıları, birçok tahrip edici etkene maruz kalmaktadır. Kazı sonrasında ortaya çıkarılan veya mevcut ayaktaki kalıntılar sürekli bir bozulma döngüsüne maruz kalmaktadır. Nysa Antik Kenti, konumu, doğası ve mimari yapılarıyla Anadolu'nun önemli antik kentlerinden birisidir. Kentte ayakta kalmış, bilimsel çalışmaları gerçekleştirilmiş olan Kütüphane, Tiyatro, Stadion, Agora ve Gerontikon yapıları incelenmiştir. Yapılan inceleme ve belgeleme çalışmalarında yapılardaki bozulmaya yol açan etkenler ve bozulmalar tespit edilmiştir. Tespit edilen sorunlar iki ana başlıkta ele alınmıştır. Yapısal bozulmalar ve malzeme kaynaklı olan bu bozulma türleri, sebepleriyle birlikte açıklanmıştır. Yapılarda görülen bozulmalar ve konumları fotoğraflarla birlikte bu tez çalışmasının 3. bölümünde anlatılmıştır. Çevresel, atmosferik ve insan kaynaklı tahribatların yol açtığı bozulma süreçlerinin stabil hale getirilmesi ve yapıların mevcut koruma durumlarının iyileştirilmesi için bir dizi çözüm önerisi verilmiştir. Çözüm önerilerinde ele alınan uygulamalarda hem gelenekselleşen koruma uygulamaları hem de güncel yöntemler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Architectural remains in archaeological sites are exposed to many destructive factors. The remains which are discovered in excavations or current standing structures are constantly subject of a vicious circle of deterioration. Nysa Ancient City is one of the important ancient cities in Anatolia due to its location, nature and architecture. In this thesis, Library, Theatre, Stadion, Agora and Gerontikon of which scientific studies are brought to completion are studied. By means of examination and documentation studies, the deteriorations and the factors leads to deteriorations in buildings were identified. Identified factors are discussed under two major topics. Structural deteriorations and types of deteriorations caused by material are explained with reasons and examined in the 3rd section of the thesis with their locations and photographs. A range of solutions are offered in order to stabilize the process of deteriorations caused by environmental, atmospheric and human-sourced destructive factors and to improve the current conservation situations. Both traditional conservation methods and today's methods are included in the applications discussed in the solution proposals.