Ortaokul çağı öğrencilerin saldırgan davranışları, duygusal ve psikolojik iyi oluş ve öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the relationship between secondary school students' aggressive behaviors, emotional and psychological well-being and self-efficacy levels
- Tez No: 724737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KARATEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada ortaokul çağı öğrencilerinin saldırgan davranışları ile psikolojik iyi oluş ve öz yeterlikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma grubunu 5-6-7 ve 8. sınıfa devam eden 511 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Çocuğun Sosyal Davranış Ölçeği-Kişisel Bildirim (ÇSDÖ-KB), Stirling Çocuklar İçin Duygusal ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (SÇİDPİOÖ), Saldırganlığa Alternatif Davranışlar için ÖzYeterlik Ölçeği (ADİÖYÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre saldırgan davranış ve psikolojik iyi oluş düzeylerinde cinsiyete göre anlamlı farklılık olmadığı, öz yeterliğin ise cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Sınıf düzeylerine göre saldırgan davranış algıları arasında anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılırken,sınıf düzeylerine göre psikolojik iyi oluş ve öz yeterlik algıları arasında farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yaşa göre ise saldırgan davranış, psikolojik iyi oluş ve öz yeterlik algılarının anlamlı olarak farklılaşmadığı sonucuna varılmıştır. Anne eğitim durumlarına göre saldırgan davranış algıları arasında anlamlı farklılık oluşmadığı sonucuna ulaşılırken, psikolojik iyi oluş ve öz yeterlik algıları arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin babalarının eğitim durumlarına göre ise saldırgan davranış ve psikolojik iyi oluş algıları arasında anlamlı farklılık göstermediği bulunurken, öz yeterlik algıları arasında anlamlı farklılaşma olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin birlikte yaşadıkları kişi durumuna göre sosyal davranış ve psikolojik iyi oluş algıları arasında anlamlı farklılık oluşurken, özyeterlilik algıları arasında anlamlı farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak psikolojik iyi oluş, öz yeterlik düzeylerinin saldırgan davranışları yordamadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the aggressive behavior of secondary school students and their psychological well-being and self-efficacy was examined. The study group consisted of 511 students attending 5-6-7 and 8th grades. As data collection tools, Child's Social Behavior Scale-Personal Report (CSSS-BP), Stirling Emotional and Psychological Well-Being Scale for Children (SCIDPIOS), Self-Efficacy Scale for Alternative Behaviors to Aggression (ADIÖYÖ) and personal information form were used. According to the findings, it was found that social behavior and psychological well-being did not differ significantly by gender, while self-efficacy differed significantly by gender. While it was concluded that there was a significant difference between social behavior perceptions according to class levels, it was concluded that there was no difference between psychological well-being and self-efficacy perceptions according to class levels.It was concluded that social behavior, psychological well-being and self-efficacy perceptions did not differ significantly according to age. While it was concluded that there was no significant difference between the perceptions of social behavior according to the educational status of the mothers, it was determined that there was a significant difference between the perceptions of psychological well-being and self-efficacy. While it was found that there was no significant difference between the students' fathers' education levels, psychological well-being perceptions and social behavior, it was concluded that there was a significant difference between their selfefficacy perceptions. It was concluded that while there was a significant difference between the social behavior and psychological well-being perceptions of the students according to the person they lived in, there was no significant difference between their self-efficacy perceptions.