COVID-19 karantina sürecinde okul çağı çocuklarının fiziksel aktivite düzeyleri ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of physical activity levels and health-related quality of life of school age children during the COVID-19 quarantine process
  1. Tez No: 714249
  2. Yazar: DİLEK BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, COVİD-19 Karantina Sürecinde Okul Çağı Çocuklarının Fiziksel Aktivite Düzeyleri ve Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesinin İncelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Mersin ilinde yaşayan, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 6, 7 ve 8. sınıfta okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmaya 217'si erkek (%41,7), 303'ü kız (58,3) olmak üzere toplam 520 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Bir Haftalık Fiziksel Aktivite Anketi”ile "Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ)'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U, ikiden fazla grubun karşılaştırmasında Kruskal Wallis H ve ilişki düzeyini belirlemek için Spearman Korelasyon analizleri kullanılmış ve hata payı 0.05 olarak alınmıştır. Bulgulara göre; öğrencilerden %84,2'si COVİD-19'un hayatını etkilediğini, COVİD-19 salgını öncesine göre salgın sırasında vücut ağırlığı ve dijital medya kullanımının arttığı, uyku sürelerinde ise artış ve azalışlar olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This was conducted to review the physical activity levels and health-related quality of life of school-age children during the COVİD-19 quarantine period. The sample group is made of students living in Mersin and studying in the 6th, 7th and 8th grades in the 2020-2021 academic year. A total of 520 students participated in the study, of which 217 (41.7%) were boys and 303 were girls (58.3).“Personal Information Form”,“One-Week Physical Activity Questionnaire”and“Quality of Life Scale for Children (PILQQ)”were used as data collection tools in the research. To analyze the data, Mann Whitney U was used in paired comparisons, Kruskal Wallis H was used in the comparison of more than two groups, and Spearman Correlation analysis were used to determine the level of relationship and the margin of error was taken as 0.05. According to the results of the analysis; ıt is found out that 84.2% of the students were affected by COVID-19, weight and digital media usage increased during the epidemic compared to the pre-COVID-19 epidemic, variations in sleep times were observed.