Ortaokul dönemi öğrencilerinin bağlanma stilleri ile iletişim becerileri, duygusal ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the relationship between attachment styles and communication skills, emotional and psychological well-being levels of secondary school students
  1. Tez No: 724739
  2. Yazar: AYLİN SOYALTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KARATEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul dönemi öğrencilerinin bağlanma stilleri ile iletişim becerileri ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu ana amacın yanı sıra ikinci amaç ise, öğrencilerin bağlanma stilleri, iletişim becerileri ve iyi oluş düzeylerini bazı demografik değişkenlere göre irdelenmektedir. Bu amaçla yaşları 10-14 yaş aralığında, 5-6-7 ve 8.sınıfa devam eden 640 ortaokul öğrencisi çalışma grubuna dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Erken Ergenler Bağlanma Ölçeği, İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ), Stirling Çocuklar için Duygusal ve Psikolojik İyi Olma Ölçeği (SÇDPİO) kullanılmıştır. Değişkenler demografik özelliklere göre incelendiğinde elde edilen bulgulara göre bağlanma stillerinin cinsiyete göre farklılık göstermediği, yaş, kardeş sayısı, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumuna göre ise anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. İletişim becerileri değişkeni ele alındığında ise iletişim becerilerinin cinsiyet, kardeş sayısı, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, sınıf düzeyi ve yaşa göre ise anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik iyi oluş değişkeni ele alındığında ise baba eğitim durumuna göre anlamlı bir fark olduğu anne eğitim durumu, kardeş sayısı, yaş, sınıf düzeyi, cinsiyet göre ise bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan analiz sonucunda bağlanma stilleri ile iletişim becerileri değerlendirme ölçeği arasında anlamlı fark bulunmuştur. Buna göre çalışmaya katılan öğrencilerin iletişime göre bağlanma stillerinden güvenli ve korkulu arasında fark olduğu ortaya konulmuştur. Yapılan analiz sonucunda bağlanma stilleri ile psikolojik iyi oluş ölçeği arasında anlamlı fark bulunmuştur. Duygusal ve psikolojik iyi oluş ve iletişim becerileri arasındaki ilişkide bağlanma stillerinin düzenleyici rolü vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between attachment styles, communication skills and psychological well-being levels of secondary school students. In addition to this main purpose, the second aim is to examine students' attachment styles, communication skills and well-being levels according to some demographic variables. For this purpose, 640 secondary school students aged between 10-14 years, attending 5-6-7 and 8th grades were included in the study group. Personal Information Form, Early Adolescent Attachment Scale, Communication Skills Assessment Scale (CIDI), and Stirling Emotional and Psychological Well-Being Scale for Children (SSDPIO) were used as data collection tools in the study. When the variables were examined according to demographic characteristics, it was concluded that attachment styles did not differ according to gender, but showed a significant difference according to age, number of siblings, mother's education level and father's education level. Considering the communication skills variable, it was concluded that communication skills showed a significant difference according to gender, number of siblings, mother's education level and father's education level, but did not show a significant difference according to grade level and age. Considering the psychological well-being variable, it was concluded that there was a significant difference according to the educational status of the father, and there was no difference according to the educational status of the mother, number of siblings, age, class level, and gender. As a result of the analysis, a significant difference was found between attachment styles and communication skills assessment scale. Accordingly, it was revealed that there was a difference between secure and fearful attachment styles of the students participating in the study according to communication. As a result of the analysis, a significant difference was found between attachment styles and psychological well-being scale. Attachment styles have a moderator role in the relationship between emotional and psychological well-being and communication skills.