Antalya ili Serik ilçesinde çiftçilerin doğanın korunmasına yönelik tutum ve davranışlarının toplumsal cinsiyet açısından incelenmesi
Researching by the point of view gender of attitudes and behaviors of farmers towards the nature protection in Serik district of Antalya
  1. Tez No: 724740
  2. Yazar: ILGIN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY KUTLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya nüfusundaki hızlı artışın etkisiyle gelecek nesillerin gıda maddeleri ihtiyaçlarını karşılayabilmek için tarımsal verimliliğin artırılması kaçınılmazdır. Ancak tarımsal üretimde ürün kalitesini artırmak ve verim kaybı yaşamamak için hastalık, zararlı veya yabancı otlarla etkili bir şekilde mücadele etmek için kullanılan yöntemler bilinçsiz uygulandığında başta insanlar olmak üzere tüm canlılara ve en önemlisi doğaya zarar verebilmektedir. Çalışmanın temel amacı, çiftçilerin tarımsal üretim sürecinde doğanın korunmasına yönelik tutum ve davranışlarını incelemek, toplumsal cinsiyet rolleri odağında değerlendirmektir. Bu kapsamda Antalya ili Serik ilçesinde örtü altı sebze üretimi yapan 60 kadın ve 60 erkek olmak üzere toplam 120 çiftçi ile yüz yüze anket yapılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde; tarımsal üretimde kadın emeği birçok alanda olduğu gibi büyük yer kapladığı, fakat kadın çiftçilerin tarımsal üretime dair bilgileri erkekler aracılığı ile dolaylı yoldan aldıkları söylenebilir. Çiftçilerin % 96.7'si Türkiye'nin coğrafi koşul ve doğal kaynaklar bakımından bir tarım ülkesi olduğu, % 85'i ise doğal çevrenin bir kalkınma aracı olduğu düşüncesindedir. Ayrıca çiftçilerin % 42.5'i aşırı ilaçlamanın, %33.3'ü ise aşırı gübrelemenin çevreye yüksek düzeyde zarar vereceğini belirtmişlerdir. Kısaca, çiftçilerin çevre ve doğal dengenin korunması konusunda istekli oldukları ancak ne yapmaları ya da yapmamaları hakkında yeterince bilgi ve bilinç düzeyine sahip olmadıkları tespit edilmiştir. Araştırma alanında ankete katılan kadın ve erkek çiftçilerin doğanın korunmasına yönelik tutum ve davranışları arasında fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase in the world population, it is inevitable to increase agricultural productivity in order to meet the food needs of future generations. However, when methods that effectively combat diseases, pests or weeds are applied unconsciously in order to increase product quality and prevent yields loss in agricultural production, they can harm all living things, especially humans and most importantly nature. The main purpose of this study is to examine the attitudes and behaviors of farmers towards the enviyonment in the agricultural production process and to evaluate then in focus of gender roles. İn this context, a total of 120 farmers, including 60 woman an men, who produced undercover in Serik district of Antalya province, were surveyed face to face. When the obtained data is evaluated; it can be understood that woman's labor has a great place in agricultural production as in many areas. But woman farmers receive information about agricultural production indirectly through men. 96.7 % of the farmers think that Turkey is an agricultural country in terms of natural resource and 85 % of them think that the natural environment is a development toll. İn addition, 42.5 % of the farmers stated that over-spraying and 33% of them stated that excessive fertilization would cause a high level of damage to the environment. In short, it was determined that farmers are willing to main the environment and natural balance, but do mot have enough knowledge and awareness about what to do or not do do. There was no difference between the attitudes and behaviors of male and female farmers participating in the survey towards the protection of nature.