Genç yetişkinlik dönemindeki kadın üniversite öğrencilerinde öz şefkati yordayan bazı değişkenlerin incelenmesi
Examination of some variables that predict self-compassion in young adult female university students
  1. Tez No: 724758
  2. Yazar: HATİCE SELİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada, genç yetişkinlik dönemindeki kadın üniversite öğrencilerinin öz şefkat düzeylerinin belirlenmesi, öz şefkati yordayan tanıtıcı özelliklerin ve kendini susturmanın incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini, 2021- 2022 eğitim öğretim yılında, Ege Üniversitesi'ne bağlı fakültelerde öğrenim gören 411 kadın öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Öz Şefkat Ölçeği”ve“Kendini Susturma Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeklerin güvenilirliğini test etmek amacıyla“Güvenilirlik Analizi”uygulanmıştır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Kullanılan verilerin normal dağılıma uygunluğu araştırılmıştır. Normal dağılıma sahip verilerde iki bağımsız grup karşılaştırılmasında bağımsız t testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Numerik değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için ise Pearson korelasyon kullanılmıştır. Bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisi araştırmak için basit doğrusal regresyon uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin ÖŞÖ puan ortalamasının 73.64± 17.54, KSÖ puan ortalamasının 93.22± 16.37'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to determine the level of self-compassion in young adult female university students and to examine its relationship with self-mutilation and promotional features. Method: The sample of the research consists of 411 female students studying in faculties of Ege University in the 2021-2022 academic year. Introductory Information Form“, ”Self-Sensitivity Scale“ and ”Self-Silencing Scale“ were used.The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. ”Reliability Analysis“ was applied to ”test the reliability" of the scales. Descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean and standard deviation) were used while evaluating the data. The suitability of the data used for normal distribution was investigated. Independent t-test was used for the comparison of two independent groups in the data with normal distribution, and one-way analysis of variance was used for the comparison of more than two independent groups. Pearson correlation was used to test the relationship between numerical variables. Simple linear regression was applied to investigate the effect of the independent variable on the dependent variable. Results: In our study, participients' avarage self compassion value calculated 73.64± 17.54, avarage Self silence value is calculated 93.22± 16.37.