Otel işletmelerinde dış kaynak kullanımı Kuşadası bölgesinde faaliyette bulunan otel işletmelerinde bir araştırma
Outsourcing in hotel businesses: A research in hotel businesses operating in the Kuşadası regiona
- Tez No: 724759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH FATİH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dış kaynak kullanımı, işletmelerin temel faaliyet alanlarına odaklanmak ve belirli avantajlar sağlamak amacıyla alanında uzman şirketlerle oluşturulan stratejik bir karardır. Küreselleşen sektörlerin özellikle rekabet avantajı sağlamak amacıyla dış kaynak kullanım yönetim stratejisini uygulamaya başlamışlardır. Bu çalışmada, Turizm sektöründe de sıklıkla uygulanan DKK'nın Kuşadası Bölgesi'ndeki otel işletmelerindeki DKK düzeyi belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Giriş ve Sonuç bölümleri dâhil edilmez ise üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Dış kaynak kullanımının tanımı, tarihçesi ve nedenleri gibi DKK'nın kavramsal çerçevesini oluşturmaktadır. İkinci bölüm, otel işletmelerinin tanımı, özellikleri ve otel işletmelerinde DKK kullanımının literatür taraması yapılıp, bahsedilmiştir. Araştırmanın son bölümü olan üçüncü bölüm ise Kuşadası Bölgesi'nde 3, 4 ve 5 yıldızlı turizm işletme belgeli otel işletmelerinin DKK'na üzerine olan araştırmanın uygulama kısmıdır. Araştırmanın amacı, yöntemi, kısıtları, evreni ve örneklemi, bulguları ve analizleri gibi bilgiler verilmiştir. Araştırmaya 21 otel işletmesi ve işletme yöneticileri katılmıştır. Araştırma kapsamında otel yöneticileri ve yönetici yardımcılarına yüz yüze görüşme tekniği uygulanmıştır ve görüşmelerden elde edilen veriler nitel araştırma yöntemlerine göre analiz edilmiştir. Elde edilen verilere ilişkin bulguların analizi sonuç kısmında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Outsourcing is a strategic decision created with companies that are experts in their fields in order to focus on the core business areas of businesses and to provide certain advantages. Globalizing sectors have started to implement the outsourcing management strategy, especially in order to provide competitive advantage. In this study, it is aimed to determine the level of Outsourcing in the hotel businesses in the Kuşadası Region of Outsourcing, which is also frequently applied in the tourism sector. If the Introduction and Conclusion sections are not included, the study consists of three parts. The first part constitutes the conceptual framework of Outsourcing, such as the definition, history and reasons for Outsourcing. In the second part, the definition and characteristics of hotel businesses and the use of Outsourcing in hotel businesses are reviewed and mentioned. The third part, which is the last part of the research, is the application part of the research on Outsourcing of 3, 4 and 5 star tourism operation certificated hotel businesses in Kuşadası Region. Information such as the purpose, method, constraints, universe and sample, findings and analyzes of the research are given. 21 hotel businesses and business managers participated in the research. Within the scope of the research, face-to-face interview technique was applied to hotel managers and assistant managers, and the data obtained from the interviews were analyzed according to qualitative research methods. The analysis of the findings regarding the obtained data is interpreted in the conclusion part.